Plavidlo španělské Občanské gardy (Guardia Civil) v neděli přejelo malý člun směřující k městu Melilla. Z toho spadl nejméně jeden člověk do vody. Přestože nakonec nikdo nebyl zraněn, incident vyvolal ostré reakce ze strany organizací pro lidská práva i tamějších levicových politiků. Ti požadují prověření postupu španělských bezpečnostních složek. Ministerstvo vnitra však prozatím jakékoliv šetření odmítá.
28. srpna 2024 – Incident, který se odehrál v neděli u španělského pobřeží, vyvolal vlnu kritiky a znepokojení ze strany lidskoprávních organizací a levicových politiků. Plavidlo španělské Občanské gardy (Guardia Civil) při zásahu přejelo malý člun s migranty směřující k městu Melilla, přičemž nejméně jedna osoba spadla do vody. I když naštěstí nedošlo k žádným zraněním, incident vzbudil silné emoce a vyvolal požadavky na vyšetření postupu španělských bezpečnostních složek.
Organizace pro lidská práva a zástupci levicových stran vyjádřili svou nespokojenost a požadují, aby byly důkladně prošetřeny okolnosti, za kterých k této nešťastné události došlo. „Tento incident jasně ukazuje, jak nebezpečné a nepřiměřené mohou být zásahy bezpečnostních složek vůči lidem, kteří se snaží dostat do Evropy,“ uvedl jeden z představitelů lidskoprávní organizace. „Je nepřijatelné, aby podobné zásahy ohrožovaly životy těch nejzranitelnějších.“
Levicoví politici v reakci na událost také požadují okamžité prověření postupu Guardia Civil a případné sankce pro zodpovědné osoby. „Musíme zajistit, že všechny operace na moři probíhají v souladu s mezinárodním právem a respektem k lidským právům,“ uvedla jedna z levicových poslankyň.
Ministerstvo vnitra však prozatím jakékoliv šetření odmítá a uvedlo, že operace byla provedena v souladu s pravidly a bezpečnostními protokoly. „Plavidlo se snažilo zabránit nelegálnímu vstupu migrantů do španělských vod a jednalov souladu se svými povinnostmi,“ uvedl mluvčí ministerstva. „Bezpečnostní složky denně čelí náročným podmínkám a musejí činit rozhodnutí ve velmi krátkém čase.“
Incident znovu otevřel širší debatu o způsobu, jakým Evropa řeší migrační krizi. Zatímco někteří podporují tvrdý přístup a ochranu hranic, jiní volají po humanitárním a vstřícnějším přístupu k lidem, kteří často prchají před válkou, chudobou a perzekucí.
Vzhledem k tomu, že migrační trasy přes Středozemní moře zůstávají vysoce rizikové a nebezpečné, bude důležité sledovat, jak se španělská vláda a evropské instituce vypořádají s výzvami, které tento incident a podobné situace představují.