31. srpna 2024
Prodám chatu v chatové osadě, 49 metrů čtverečních, na pronajatém pozemku o rozloze 481 metrů, před rekonstrukcí, bez kanalizace, nejbližší město pět kilometrů. Cena: 2,2 milionu korun. Takové a podobné nabídky zaplavují realitní servery, ale zájem o rekreační nemovitosti, který během pandemie dosáhl svého vrcholu, nyní výrazně klesá. Podle dat portálu Reality.iDNES.cz poptávka po chatách a chalupách za poslední rok spadla až o čtvrtinu.
V období pandemie, kdy cestování bylo omezené a lidé hledali útočiště mimo města, zažíval trh s rekreačními nemovitostmi nebývalý rozmach. Ceny chat a chalup se vyšplhaly na historická maxima a mnozí Češi, kteří dříve o vlastní chatě ani neuvažovali, začali investovat do rekreačních objektů jako do bezpečného místa pro trávení volného času.
Jenže s návratem k běžnému životu a rostoucími náklady na údržbu těchto nemovitostí se situace začala měnit. Lidé, kteří v době pandemie koupili chaty za vysoké ceny, nyní zjišťují, že jejich údržba je nákladnější, než očekávali, a že je nevyužívají tak často, jak původně plánovali. Navíc s růstem úrokových sazeb a nákladů na energie se vlastnictví druhé nemovitosti stává pro mnoho rodin finančně neudržitelným.
„Během pandemie jsme zaznamenali obrovský nárůst zájmu o rekreační nemovitosti. Lidé hledali únik z měst a byli ochotni platit vysoké ceny za chaty, které by za normálních okolností nebyly tak atraktivní,“ říká realitní makléř Jan Novák. „Nyní ale sledujeme opačný trend. Zájem výrazně opadl a mnoho lidí se snaží své chaty prodat. Problémem však je, že ceny, za které je koupili, už dnes nejsou reálné.“
Podle odborníků na reality se trh s rekreačními nemovitostmi stabilizuje a ceny začínají klesat na úroveň, která odpovídá reálné poptávce. „Kdo chce dnes prodat, musí být připraven slevit. Ceny, které byly běžné v době pandemie, už dnes kupci nejsou ochotni platit,“ dodává Novák.
Dalším faktorem, který ovlivňuje pokles poptávky, je také změna životního stylu. Lidé se opět vracejí k cestování a užívání si dovolených v zahraničí, což snižuje potřebu vlastnit rekreační nemovitost. Navíc stále více lidí preferuje flexibilitu pronájmů chat či chalup na krátkodobé pobyty, než aby se zavázali k vlastnictví nemovitosti, kterou by museli udržovat a spravovat.
Přestože pokles poptávky po chatách a chalupách může pro některé majitele znamenat finanční ztrátu, odborníci věří, že trh se postupně vyrovná a ceny se stabilizují na úrovni, která bude odpovídat reálné hodnotě těchto nemovitostí. Pro kupce, kteří nyní hledají výhodnou investici nebo místo pro odpočinek, může být současná situace příležitostí získat nemovitost za výhodnějších podmínek.
Budoucí vývoj na trhu s rekreačními nemovitostmi bude záviset na několika faktorech, včetně ekonomické situace, vývoje úrokových sazeb a změn v preferencích kupujících. Jedno je však jisté: období pandemického boomu je nenávratně pryč a trh se vrací k normálu.