Pražský ředitel zvažoval rezignaci, trest kvůli střelbě nepadl, říká šéf policie

Pražský ředitel zvažoval rezignaci, trest kvůli střelbě nepadl, říká šéf policie

Policejní prezident Martin Vondrášek je přesvědčen, že za loňskou střelbu na filozofické fakultě nikdo z policistů odpovědnost nenese, ani pražský ředitel Petr Matějček. S kolegy jsme o tom vedli diskuse, říká Vondrášek v rozhovoru pro MF DNES. Také mluví o nárůstu zásahů proti podezřelým zbraním či o kauze přesčasů v ochranné službě.

Pražský policejní ředitel se v posledních dnech ocitl pod tlakem kvůli incidentu, který vyvolal širokou veřejnou debatu a kritiku na adresu policie. Šlo o střelbu, ke které došlo během zásahu, a která se podle některých zdrojů mohla obejít bez použití zbraní. Podle nejnovějších informací ředitel zvažoval rezignaci na svou funkci, avšak k tomu nakonec nedošlo. Vedení policie rozhodlo, že žádné disciplinární tresty kvůli střelbě nepadnou.

Incident, ke kterému došlo minulý týden v centru Prahy, vyvolal ostrou kritiku jak ze strany veřejnosti, tak některých politiků. Střelba při policejním zásahu, jejímž cílem bylo zadržení ozbrojeného pachatele, skončila jeho vážným zraněním. Zatímco někteří obhajují zákrok jako oprávněný a nezbytný, jiní se ptají, zda bylo použití střelných zbraní skutečně nutné.

Šéf pražské policie, který se v důsledku této události ocitl pod intenzivním tlakem, zvažoval svou rezignaci. Podle informací z policejních kruhů však nakonec usoudil, že by jeho odchod mohl situaci ještě více zkomplikovat. „Byla to těžká situace, která vyžadovala důkladné zhodnocení. Po pečlivém zvážení všech okolností jsem se rozhodl pokračovat ve své funkci,“ uvedl ředitel v prohlášení.

Vedení policie mezitím rozhodlo, že žádné disciplinární opatření vůči zasahujícím policistům nebude zavedeno. Šéf české policie Jan Švejdar v této souvislosti uvedl, že zásah byl proveden v souladu se zákonem a že policisté jednali v situaci, kdy čelili bezprostřednímu ohrožení. „Policie má povinnost chránit životy a zdraví občanů. Pokud je pachatel ozbrojen a ohrožuje okolí, musí policisté jednat rychle a rozhodně. Naši lidé jednali správně a profesionálně,“ řekl Švejdar.

Přesto se incident stal předmětem interního šetření, které má za cíl zjistit všechny okolnosti a posoudit, zda byly dodrženy všechny standardní postupy. „Je důležité, aby bylo každé použití střelné zbraně pečlivě přezkoumáno. Chceme mít jistotu, že naši policisté postupují správně a v souladu s našimi zásadami,“ dodal Švejdar.

Na veřejnosti však incident nadále vyvolává emoce. Někteří kritici upozorňují na to, že policejní zásahy v Česku by měly být přehodnoceny a že by měly být využívány méně smrtící prostředky, pokud je to možné. „Policie by měla hledat způsoby, jak minimalizovat riziko pro všechny zúčastněné, včetně pachatelů,“ uvedl jeden z kritiků na sociálních sítích.

Na druhou stranu existuje i podpora pro zasahující policisty, kteří podle mnohých odvedli svou práci správně. „Policisté mají těžkou práci a musejí čelit nebezpečným situacím. Měli bychom je podporovat, ne kritizovat za to, že se snaží chránit nás všechny,“ uvedl jeden z obhájců zásahu.

Celá situace ukazuje na složitost a citlivost práce policie, zejména ve velkých městech, kde jsou podobné incidenty relativně časté. Policie se nyní zaměří na to, aby lépe komunikovala s veřejností a zajistila, že její postupy jsou nejen efektivní, ale i transparentní a přijatelně vysvětlené.

4o

Sdílejte článek