Během oslav osmdesátého výročí Slovenského národního povstání (SNP) v Banské Bystrici došlo k nečekanému incidentu, který otřásl veřejností. Vladimír Strmeň, šestadevadesátiletý veterán SNP, který se účastnil oficiálních slavností po boku slovenských ministrů, premiéra a prezidenta, se po návratu domů setkal s nepříjemným překvapením – jeho dům byl vykraden. Zloději odcizili cennosti i peníze, které veterán za svůj dlouhý život nashromáždil.
Incident okamžitě vyvolal vlnu pobouření a rozhořčení, zejména mezi slovenskou veřejností a politickou opozicí. Opozice se rozhodla využít této události jako důkazu o selhání současné vlády, která podle nich nese vinu za zhoršení bezpečnostní situace v zemi. Kritika směřuje zejména na nedávno přijaté zmírnění trestů za majetkové trestné činy, které bylo součástí širší reformy trestního zákoníku.
Podle opozice tato reforma vedla k nárůstu kriminality, neboť potenciální pachatelé už nemají takový strach z postihu. „Je neomluvitelné, že hrdina Slovenského národního povstání, který bojoval za svobodu a demokracii, musí v takto pokročilém věku čelit krádeži ve svém vlastním domě. Toto je přímý důsledek vládní politiky, která upřednostňuje pachatele před oběťmi,“ uvedl v tiskovém prohlášení lídr opoziční strany.
Vláda naopak odmítla spojování tohoto incidentu se změnami v trestním zákoníku a vyjádřila lítost nad tím, co se veteránovi přihodilo. „Je to tragický a odsouzeníhodný čin, který nemá ve slušné společnosti místo. Naše myšlenky jsou s panem Strmeňem a jeho rodinou,“ uvedl mluvčí vlády. Policie podle něj incident vyšetřuje s maximální prioritou a slíbila, že viníci budou rychle dopadeni a potrestáni.
Veterán Vladimír Strmeň se zatím k celé záležitosti veřejně nevyjádřil, ale jeho blízcí uvedli, že je z události zdrcen. „Je smutné, že se něco takového může stát člověku, který zasvětil celý svůj život boji za svobodu. Věříme, že pachatelé budou brzy nalezeni a spravedlnost zvítězí,“ uvedla rodina v krátkém prohlášení pro média.
Tento případ znovu otevřel diskuzi o bezpečnosti seniorů a o tom, jakým způsobem by měla být chráněna práva a majetek starších občanů, zejména těch, kteří se významně zasloužili o národní historii. Opozice již oznámila, že v parlamentu předloží návrh na zpřísnění trestů za krádeže, aby se podobné případy v budoucnu neopakovaly.
Slovensko si v těchto dnech připomíná výročí události, která je považována za jeden z klíčových momentů jeho moderní historie. Slovenské národní povstání bylo ozbrojené povstání slovenského odboje proti fašistické nadvládě a jeho odkaz je dodnes hluboce zakořeněn v paměti národa. Oslavy výročí jsou každoročně významnou událostí, které se účastní nejen politici a veteráni, ale i široká veřejnost.
Incident s vykradením domu veterána však vrhl stín na letošní slavnosti a znovu upozornil na problémy, které společnost trápí. Ať už je to otázka bezpečnosti, sociální spravedlnosti nebo ochrany práv seniorů, je jasné, že tento případ bude mít dozvuky jak v politické, tak veřejné debatě.