Vítězství krajní pravice otřáslo křehkou německou koalicí

Vítězství krajní pravice otřáslo křehkou německou koalicí

Berlín, 1. září (Reuters) – Víkendové volby v německých spolkových zemích přinesly těžkou ránu stranám ve vládě kancléře Olafa Scholze a historická vítězství dvou anti-establishmentových stran pravděpodobně prohloubí nestabilitu v již tak rozdělené vládní koalici.

S pouhým rokem do národních voleb v největší ekonomice Evropy výsledky nedělních voleb pravděpodobně zvýší tlak na Scholze, aby zpřísnil postoj k imigraci a intenzivněji se zabýval debatou o podpoře Ukrajiny, což byly hlavní otázky volební kampaně.

Slábnoucí autorita německé vlády by také mohla komplikovat evropskou politiku, zejména v době, kdy se druhá nejvýznamnější mocnost v Evropské unii, sousední Francie, stále potýká s formováním vlády po mimořádných volbách v červnu a červenci.

Všechny tři strany federální vlády podle prvních odhadů zaznamenaly pokles hlasů v zemských volbách v Durynsku a Sasku, což podtrhlo úpadek Sociálně demokratické strany Německa (SPD) jako strany, která kdysi dokázala oslovit široké spektrum voličů. Podle odhadů agentury Forschungsgruppe Wahlen, zveřejněných v neděli večer, SPD získala pouhých 6-7,6 % hlasů.

Menší koaliční partneři, Zelení a liberální Svobodná demokratická strana (FDP), riskují, že neprojdou do zemského parlamentu Durynska, protože nesplnili pětiprocentní hranici.

Analytici uvedli, že nejpravděpodobnějším dopadem výsledků bude zvýšené napětí uvnitř Scholzovy ideologicky různorodé koalice. „Pro nás to bude o tom, abychom se prosadili důrazněji,“ uvedl generální tajemník SPD Kevin Kühnert v neděli večer. „Nesmíme se nechat vodit za nos stranami, které právě byly vykopnuty z parlamentu.“

Výsledky voleb odrážejí rostoucí fragmentaci politického spektra a vzestup anti-establishmentových stran po celé Evropě, kde se vlády potýkají s krizemi, jako je válka na Ukrajině a inflace.

Krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) byla velkým vítězem večera, když v Durynsku získala 33,2 % hlasů v prvních regionálních volbách a téměř stejně tolik hlasů jako konzervativci v Sasku. Mezitím levicově populistická aliance Sahry Wagenknechtové (BSW) získala více hlasů než všechny tři strany Scholzovy koalice, a to jen osm měsíců po svém založení.

Síla těchto proti-NATO, protiimigračních a proruských stran ztíží formování ideologicky koherentních koalic jak na státní, tak na federální úrovni.

Omezená podpora pro Ukrajinu?

Koaliční partneři, kteří jsou ve vládě od roku 2021, byli v napětí již před volbami, kdy koncem loňského roku propukly spory ohledně rozpočtu na tento a příští rok.

Jejich spojenectví bylo původně prezentováno jako koalice pokroku, ale spolupředseda Zelených Omid Nouripour ji minulý měsíc označil za „přechodnou vládu“ a kritizoval „mnoho zbytečných sporů“ i zásadní ideologické rozdíly, zejména s FDP.

Místopředseda FDP Wolfgang Kubicki v neděli prohlásil, že volební výsledky ukázaly, že koalice „ztratila svou legitimitu“ a škodí jeho straně, což musí mít důsledky.

„S návrhem rozpočtu na rok 2025, který stále obsahuje schodek kolem 12 miliard eur, jsou pravděpodobné nové koaliční třenice,“ uvedl Carsten Nickel z Teneo ve svém výzkumném poznámce.

Přesto je nepravděpodobné, že by se Scholzova koalice zcela rozpadla, protože to není v zájmu žádné ze tří stran, které všechny dosahují nižších výsledků než v roce 2021, uvedl politolog Stefan Marschall z Univerzity v Düsseldorfu.

BSW a AfD odčerpaly podporu tradičních stran, což vedlo k tomu, že se tyto strany snaží zpřísnit svůj postoj k migraci a mohlo by to podkopat podporu pro Ukrajinu.

„Toto téma se stane spornějším a Německo bude pravděpodobně více paralyzované, což znamená, že ostatní země jako Polsko, Francie a Itálie budou muset převzít vedení,“ uvedl Alexander Clarkson z King’s College London.

Vytvoření strany BSW a její úspěch v těchto volbách by mohly být obzvláště škodlivé pro SPD, která již od roku 2021 ztratila více než třetinu svých voličů a nyní dosahuje podpory kolem 16 %, přičemž by mohla ztratit další levicově orientované voliče.

Obtížné budování koalic

Výsledky voleb pravděpodobně také vyvolají debatu o dopadu nestabilních koalic. S AfD, která není schopna vytvořit většinu, bude na konzervativcích, aby převzali vedení – ale v Durynsku nebudou schopni vytvořit většinu bez podpory BSW, přestože mají zásadní ideologické rozdíly.

To by mohlo mít dopad i na Spolkovou radu, horní komoru parlamentu, kde jsou zastoupeny zemské vlády, a ovlivnit tak tvorbu celostátní politiky.

Koalice s BSW nebo AfD na federální úrovni jsou přitom vzhledem k jejich zahraniční politice nemyslitelné. To znamená, že čím více posilují, tím více budou mít mainstreamové strany potíže s vytvořením koherentních vládních většin, uvedl politolog Andre Brodocz z Univerzity v Erfurtu.

Analytici upozorňují, že voliči by mohli potrestat mainstreamové strany za jejich nesoudržné koalice tím, že v dalších volbách budou ještě více hlasovat pro anti-establishmentové strany.

Sdílejte článek