Spojené státy se obávají, že Rusové platí Číně za přízeň tím, že jí předávají návod, jak na ukrajinském bojišti zneškodňují americké chytré zbraně. A to se jim daří dost dobře, jak ukazují tajné ukrajinské zprávy otištěné v amerických médiích a potvrzené americkými experty.
Spojené státy vyjádřily rostoucí obavy z možného vojenského partnerství mezi Ruskem a Čínou, které by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální bezpečnostní rovnováhu. Podle zpravodajských zdrojů mají američtí představitelé podezření, že Rusko poskytuje Číně informace o slabinách zbraní, které západní státy, včetně USA, dodaly Ukrajině v rámci podpory proti ruské agresi.
Tato potenciální spolupráce mezi Ruskem a Čínou vyvolává ve Washingtonu značné obavy. Pokud by Čína získala detailní informace o technologických a taktických slabinách západních zbraní, mohla by je využít ke zlepšení svých vlastních vojenských kapacit a k rozvoji efektivnějších prostředků pro jejich neutralizaci.
„Jestliže se Rusko skutečně dělí o informace o slabinách západních zbraní s Čínou, mohlo by to znamenat zásadní změnu ve vojenské rovnováze,“ uvedl nejmenovaný americký zpravodajský činitel. „Taková výměna by mohla mít vážné důsledky pro bezpečnost nejen Ukrajiny, ale i dalších spojeneckých států.“
Spojené státy a jejich spojenci dodali Ukrajině v posledních měsících širokou škálu moderní vojenské techniky, včetně protiletadlových systémů, tanků, dronů a dělostřeleckých zbraní. Tyto systémy sehrály klíčovou roli v odrážení ruských útoků a v obraně ukrajinského území. Pokud by však Rusko získalo a analyzovalo dostatečně podrobné údaje o těchto zbraních a následně je sdílelo s Čínou, mohlo by to významně zhoršit bezpečnostní situaci v Asii a dalších regionech.
Čína, která se v posledních letech stále více zaměřuje na modernizaci své armády, by mohla využít těchto informací k dalšímu vylepšení svých vlastních zbraňových systémů. To by mohlo zkomplikovat situaci v již napjatém regionu Indo-Pacifiku, kde USA a jejich spojenci čelí narůstajícímu čínskému vlivu a vojenské přítomnosti.
Američtí představitelé zatím veřejně nekomentovali konkrétní důkazy o této možné spolupráci mezi Moskvou a Pekingem, ale podle diplomatických zdrojů již probíhají jednání s evropskými partnery o tom, jak na tuto potenciální hrozbu reagovat. „Je důležité, abychom byli připraveni na jakýkoli vývoj. Spolupráce mezi Ruskem a Čínou v oblasti vojenské technologie by mohla mít zásadní dopad na naši bezpečnostní strategii,“ uvedl nejmenovaný americký diplomat.
Odborníci na mezinárodní vztahy a bezpečnost varují, že v případě prokázané spolupráce by mohlo dojít ke zvýšení napětí mezi USA a Čínou, což by mohlo vést k novým závodům ve zbrojení. „Pokud Čína získá přístup k citlivým informacím o západních zbraních, budeme čelit zcela nové dynamice ve vojenském soupeření. To by mohlo přinést další destabilizaci globální bezpečnosti,“ varuje bezpečnostní analytik Michael Green.
Spojené státy zůstávají v pohotovosti a vyzývají své spojence, aby zvýšili ochranu svých vojenských technologií a důsledně sledovali jakékoli možné pokusy o jejich zneužití. Washington také zdůrazňuje, že bude pokračovat v podpoře Ukrajiny a v dodávkách zbraní, které jsou klíčové pro její obranu.
Situace na Ukrajině zůstává i nadále kritická a jakékoli narušení vojenské rovnováhy by mohlo mít dalekosáhlé důsledky nejen pro Evropu, ale i pro globální bezpečnost. USA proto pečlivě sledují vývoj situace a jsou připraveny přijmout potřebná opatření na ochranu svých zájmů a zájmů svých spojenců.