31. srpna 2024 – Nová studie ukazuje, že rizika srdečních onemocnění u žen a jejich potřeba zahájit preventivní léčbu by měla být posuzována již ve třiceti letech, nikoliv až po menopauze, jak je tomu dosud běžné. Výzkumníci, kteří prezentovali své závěry na výročním zasedání Evropské kardiologické společnosti v Londýně, uvedli, že jednoduché krevní testy mohou poprvé umožnit odhad rizika kardiovaskulárních onemocnění u žen na příštích 30 let.
„Tato zjištění jsou přínosná především pro pacientky, ale také pro výrobce léků na snížení cholesterolu, protizánětlivých léků a přípravků na snížení hladiny lipoproteinu(a). Dopady na terapii jsou široké,“ uvedl vedoucí studie Dr. Paul Ridker z nemocnice Brigham and Women’s Hospital v Bostonu.
Současné směrnice doporučují lékařům, aby zvážili preventivní terapie pro ženy až po dosažení šedesátých nebo sedmdesátých let. Nové údaje však podle Ridkera jasně ukazují, že tyto směrnice by měly být změněny. „Musíme překročit rámec diskusí o riziku na 5 nebo 10 let,“ zdůraznil.
Studie se zúčastnilo 27 939 žen v rámci dlouhodobé iniciativy Women’s Health Initiative, kdy mezi lety 1992 a 1995 podstoupily krevní testy na nízkohustotní lipoproteinový cholesterol (LDL-C nebo „špatný cholesterol“), což je již součástí běžné péče. Byly také testovány na vysokocitlivý C-reaktivní protein (hsCRP) – marker zánětu cév – a lipoprotein(a), geneticky daný typ tuku.
Ve srovnání s ženami s nejnižšími hladinami těchto markerů měly ženy s nejvyššími hladinami LDL-C o 36 % vyšší riziko závažných kardiovaskulárních příhod, jako jsou infarkty nebo mrtvice, v příštích 30 letech. Riziko bylo o 70 % vyšší u žen s nejvyššími hladinami hsCRP a o 33 % vyšší u žen s nejvyššími hladinami lipoproteinu(a).
Ženy, u nichž byly všechny tři markery v nejvyšším rozmezí, měly 2,6krát vyšší pravděpodobnost závažné kardiovaskulární příhody a 3,7krát vyšší pravděpodobnost mrtvice v následujících třech desetiletích, jak uvedla studie publikovaná v časopise The New England Journal of Medicine.
„Tyto tři biomarkery jsou zcela nezávislé na sobě a poskytují nám informace o různých biologických problémech, kterým každá žena čelí,“ vysvětlil Ridker. „Terapie, které můžeme použít jako odpověď na zvýšení každého biomarkeru, se výrazně liší, a lékaři nyní mohou konkrétně zaměřit biologický problém každé jednotlivé pacientky.“
Zatímco léky na snížení LDL-C a hsCRP jsou široce dostupné – včetně statinů a některých léků na vysoký krevní tlak a srdeční selhání – léky na snížení hladiny lipoproteinu(a) jsou stále ve vývoji. Na jejich vývoji pracují společnosti jako Novartis, Amgen, Eli Lilly a londýnská Silence Therapeutics.
V některých případech mohou pomoci i změny životního stylu, například cvičení a ukončení kouření.
Většina žen ve studii byla bílých Američanek, ale podle Ridkera by tyto výsledky měly ještě větší dopad na černošské a hispánské ženy, u nichž je vyšší prevalence neodhaleného a neléčeného zánětu. „Jedná se o globální problém,“ dodal. „Potřebujeme univerzální screening na hsCRP a lipoprotein(a), stejně jako máme univerzální screening na cholesterol.“