Na Maltě poprvé objevena kolonie invazivní červené trpasličí včely, vědci varují před hrozbou pro místní populace

Na Maltě poprvé objevena kolonie invazivní červené trpasličí včely, vědci varují před hrozbou pro místní populace

Valletta, 30. srpna 2024 – Vědci poprvé zaznamenali výskyt invazivní červené trpasličí včely, známé jako Apis florea, v Evropě. Objev, který se odehrál na Maltě, vyvolal značné obavy mezi místními včelaři a ochránci přírody, kteří se obávají, že tento druh by mohl mít devastující dopad na původní populace včel.

„Je znepokojivé, že byla Apis florea nalezena na Maltě,“ uvedl Dave Goulson, profesor biologie na University of Sussex, který se na výzkumu nepodílel. „Tento druh pravděpodobně bude soutěžit o pyl a nektar s našimi domácími opylovači, což je skupina hmyzu, která už nyní zaznamenává pokles. Navíc je velmi pravděpodobné, že tyto včely přenášejí různé choroby, na které mohou být evropské včely málo odolné.“

Dřívější zprávy ukazují, že tento druh se postupně rozšiřoval z Asie do Blízkého východu a severovýchodní Afriky, ale až dosud nebyl hlášen v Evropě.

Objev kolonie, která čítala více než 2 000 dospělých včel, byl učiněn na větvi stromu. Po provedení testů DNA, které potvrdily, že se jedná o Apis florea, byla kolonie okamžitě odstraněna a zničena. Vědci, kteří své závěry zveřejnili v časopise Journal of Apicultural Research, však podezřívají, že část včel z úlu již mohla opustit hnízdo a založit novou kolonii.

Blízkost objevu k přístavu Birżebbuġa, hlavnímu nákladnímu uzlu Malty, naznačuje, že včely mohly přicestovat komerční lodí. „Toto je jedna z hlavních a rychlejších cest, jak se různé poddruhy Apis mellifera a další druhy včel, vos a jiného létajícího hmyzu mohou přesouvat ze svých původních oblastí do vzdálenějších lokalit,“ uvedla Juliana Rangel, profesorka apikultury na Texas A&M University.

Podle Rangel je tento nález dalším příkladem toho, jak zvyšující se teploty v důsledku klimatické krize přispívají k šíření druhů do oblastí, kde dříve nebyly přítomny.

Vědci se domnívají, že mírné zimy na Maltě a v dalších jižních evropských zemích mohou podporovat přežití tohoto invazivního druhu. Červená trpasličí včela se také vyskytuje v Izraeli. „Pokud dokáže přežít v Izraeli, troufám si říci, že na Maltě se jí bude dařit stejně dobře,“ uvedl britský entomolog Francis Ratnieks.

Rangel varovala, že by mohlo být „jen otázkou několika let“, než se tento druh rozšíří do dalších lokalit. „Vzhledem k velkému počtu ostrovů ve Středozemním moři, které jsou relativně blízko sebe, a blízkosti pevniny, je velmi pravděpodobné, že v budoucnu dojde k dalším invazím tohoto druhu, což by mohlo ohrozit naši biodiverzitu způsoby, které zatím ani nemůžeme plně pochopit.“

Jedinou možností, jak se proti šíření tohoto druhu bránit, je podle odborníků být ostražitý, hlásit jakékoliv nové nebo odlišné druhy včel a rychle odstranit objevené jedince. Pokračující monitorování, zejména v přístavech, kde mohou být roje přepravovány loděmi, je také klíčové.

Sdílejte článek