Německo po třech letech obnovilo deportace do Afghánistánu

Německo po třech letech obnovilo deportace do Afghánistánu

Německo znovu začalo s vyhošťováním do Afghánistánu, oznámil mluvčí spolkové vlády. Jedná se o afghánské občany, kteří byli v Německu odsouzeni a nemají tak právo k pobytu. Děje se tak to poprvé od roku 2021, kdy se v zemi po odchodu západních sil vrátilo k moci islamistické hnutí Tálibán. Podle německých médií první letadlo s 28 deportovanými odstartovalo časně ráno z Lipska směrem do Kábulu.

30. srpna 2024 – Německo po třech letech znovu začalo s deportacemi afghánských občanů do jejich rodné země, potvrdil mluvčí spolkové vlády. Tento krok přichází poté, co byly deportace pozastaveny v roce 2021, kdy se po odchodu západních sil vrátilo v Afghánistánu k moci islamistické hnutí Tálibán.

Deportace se týkají afghánských občanů, kteří byli v Německu odsouzeni za trestné činy a ztratili právo na pobyt v zemi. Německá vláda uvedla, že se zaměřuje na jednotlivce, u nichž je prokázáno, že představují bezpečnostní riziko nebo porušili německé zákony.

Podle informací německých médií odstartovalo první letadlo s 28 deportovanými z lipského letiště v brzkých ranních hodinách a zamířilo do Kábulu. Tento krok vyvolal různé reakce, a to jak mezi politiky, tak mezi organizacemi pro lidská práva.

Zatímco někteří politici rozhodnutí obnovit deportace podporují s tím, že je nutné zajistit bezpečnost Německa a vymáhání práva, jiné hlasy varují před riziky, kterým deportovaní čelí po návratu do Afghánistánu, kde je situace stále nestabilní.

Německo bylo jednou z několika evropských zemí, které pozastavily deportace do Afghánistánu po náhlém převzetí moci Tálibánem v srpnu 2021. Tálibán tehdy obsadil Kábul a převzal kontrolu nad většinou území země, což vedlo k obavám o bezpečnost a lidská práva v zemi. Od té doby se situace v Afghánistánu nadále zhoršuje, zejména pokud jde o práva žen a menšin.

Organizace na ochranu lidských práv kritizují rozhodnutí německé vlády a upozorňují na rizika, kterým mohou deportovaní čelit v zemi, kde hrozí pronásledování a násilí. „Deportace do Afghánistánu jsou nehumánní a ohrožují životy lidí, kteří jsou nuceni se vrátit do země, kde čelí extrémnímu nebezpečí,“ uvedl mluvčí jedné z těchto organizací.

Německá vláda však trvá na tom, že deportace jsou zaměřeny pouze na osoby, které byly uznány vinnými z trestných činů, a že jsou prováděny s maximální opatrností. Zároveň vláda uvádí, že situaci v Afghánistánu pečlivě sleduje a deportace budou probíhat pouze v případech, kdy to bude považováno za bezpečné a právně opodstatněné.

Obnovení deportací do Afghánistánu přichází v době, kdy se v Evropě znovu otevírá debata o migrační politice a bezpečnostních opatřeních. Německo, jako jedna z hlavních cílových zemí pro migranty, čelí výzvám, jak vyvážit potřebu humanitární pomoci s bezpečnostními a právními závazky vůči svým občanům.

Sdílejte článek