Ve věku pouhých třiadvaceti let byla v mexickém městě Guadalajara brutálně zastřelena Valeria Márquez – mladá beauty influencerka, která měla na TikToku a Instagramu dohromady téměř 200 000 sledujících. Její život byl ukončen přímo během živého přenosu, když neznámý útočník vešel do jejího salonu, v ruce údajný dárek, a bez varování spustil palbu. Video, které zachycuje její poslední okamžiky, šokovalo veřejnost a opět otevřelo bolestnou ránu mexické společnosti: násilí páchané na ženách, často bez jakéhokoli důvodu, a téměř vždy bez následků pro pachatele.
Vražda na očích veřejnosti
To, co se odehrálo 14. května 2025 ve čtvrti Zapopan, se zdá být neskutečné. Mladá žena, obklopena produkty, které propagovala, mluvila ke svým sledujícím s obvyklou dávkou lehkosti a optimismu, když do místnosti vstoupil muž. Podle místních médií držel v ruce balíček, který se tvářil jako dárek. Místo úsměvu však následoval výstřel. Valeria padla mrtvá na zem a záznam pokračoval, dokud ho někdo nezastavil – snad pracovník salonu, snad náhodný návštěvník.
Státní zastupitelství státu Jalisco vyšetřuje incident jako femicidu, tedy vraždu ženy z důvodu jejího pohlaví. Tento právní pojem, který je v Mexiku oficiálně uznáván, odráží rozsáhlost a systematičnost násilí páchaného výlučně na ženách.
Epidemie femicid
Mexiko je jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě, pokud jde o násilí vůči ženám. Podle údajů OSN je zde každý den zavražděno v průměru 10 žen nebo dívek, většinou jejich partnery, bývalými partnery nebo členy rodiny. Častokrát jde o brutální činy s jasnými znaky nenávisti – znásilnění, mučení, pohmoždění, zohavení těl. V mnoha případech se pachatelé vyhnou trestu, nebo je vyšetřování odloženo z důvodu nedostatku důkazů.
V roce 2023 Amnesty International zveřejnila zprávu s názvem “Justice Denied”, v níž dokumentuje případy více než 50 žen zavražděných během posledních pěti let, u nichž státní orgány selhaly ve vyšetřování nebo zcela odmítly klasifikovat jejich úmrtí jako femicidu, navzdory jasným indiciím. V některých případech byly rodiny obětí nuceny samy sbírat důkazy, včetně záznamů z kamer, výpovědí svědků nebo forenzních expertiz.
Kultura beztrestnosti
Vražda Valerii Márquez ukazuje nejen brutalitu samotného činu, ale i kulturu neviditelného násilí, která obklopuje život mnoha mexických žen. Podle výpovědi starosty města Zapopan Juana Josého Frangieho úřady neevidovaly žádné stížnosti či žádosti o ochranu ze strany Márquezové. Znamená to, že nebyla v ohrožení? Nebo pouze to, že si – jako mnoho jiných – zvykla neoznamovat podezření, protože by jí stejně nikdo nepomohl?
Organizace Mujeres en Movimiento upozorňuje, že mnoho žen, včetně těch veřejně známých, je vystaveno neustálému online obtěžování, výhrůžkám smrtí nebo útokům ze strany stalkerů. Většina případů však zůstává nevyšetřena, nebo jsou oběti odrazovány od podání trestního oznámení. Valeria se podle svých známých nikdy veřejně nezmínila o tom, že by měla obavy o svou bezpečnost.
Virtuální sláva a reálná rizika
Influenceři, zejména ti, kteří vystupují v oblasti krásy, módy a životního stylu, jsou v Mexiku mimořádně populární. Tito mladí lidé často nahrazují tradiční celebrity a získávají vliv na názory a vkus celé generace. S tím ale přichází i nová úroveň zranitelnosti. Ženy v této oblasti čelí nejen klasickým hrozbám, jako jsou stalkeři nebo toxičtí partneři, ale i misogynní kyberútoky.
Podle Guardianu se za poslední dva roky zdvojnásobil počet případů, kdy byly influencerky v Latinské Americe terčem fyzického napadení po online výhrůžkách. Přitom pouze v malé části těchto případů byl pachatel dopaden nebo odsouzen.
Valeria Márquez byla pro své sledující nejen propagátorkou kosmetiky, ale také symbolem úspěchu v těžkém prostředí. Pocházela z obyčejné rodiny a sama si vybudovala platformu, která jí umožnila živit se vlastní kreativitou. Její smrt přinesla obrovskou vlnu reakcí – hashtag #JusticiaParaValeria se rychle rozšířil na sociálních sítích, a tisíce žen začaly sdílet své vlastní příběhy o výhrůžkách, násilí a bezmoci.
Feminizace veřejného prostoru?
K vraždám žen v Mexiku nedochází jen v domácnostech nebo temných uličkách. Stále častěji se odehrávají v restauracích, na pracovištích nebo – jako v případě Valerii Márquez – naživo, před zraky veřejnosti. Tato přítomnost násilí v digitálním prostoru ukazuje, že i internet, místo původně vnímané jako bezpečné útočiště pro sebevyjádření a podnikání, se může stát smrtícím nástrojem.
Francouzský deník Le Monde ve své analýze upozorňuje, že sledovanost TikTokových živých přenosů se v Mexiku mezi roky 2021 a 2024 více než ztrojnásobila. Zatímco mladí lidé v nich hledají zábavu a inspiraci, někteří je využívají k zastrašování nebo dokonce vraždám „před publikem“.
Podobný případ byl zaznamenán v roce 2022, kdy byla během živého vysílání zastřelena kolumbijská influencerka Paulina Barrera. Její smrt byla rovněž klasifikována jako femicida, ale vyšetřování nebylo nikdy dokončeno.
Výzvy pro budoucnost
Smrt Valerii Márquez může být impulzem pro širší debatu – nejen o bezpečnosti influencerek, ale o postavení žen v mexické společnosti obecně. V roce 2023 přijala mexická vláda zákon o povinném zřízení specializovaných jednotek na vyšetřování femicid ve všech státech federace. Realita ale ukazuje, že mnohé tyto jednotky trpí podfinancováním, nízkou odborností a nedůvěrou veřejnosti.
Důležitým bodem je i vzdělávání – jak mužů, tak žen – o genderově podmíněném násilí, rovnosti, bezpečnosti a odpovědnosti. Programy prevence v oblasti školství, komunitních aktivit a online bezpečnosti jsou podle OSN stále nedostatečné, přestože právě digitální prostor se stává novým bojištěm.