Kvůli častým výpadkům důležitých léků se chce Česko poprvé pojistit a objednat si velké rezervní zásoby nejpoužívanějších druhů antibiotik. Vzniknout mají nové smlouvy s distributory léčiv. Plánovaný projekt je však v ohrožení. Zájemci o zakázky až za 750 milionů korun se totiž nehrnou.
29. srpna 2024 – Česká republika čelí výzvě, jak zabezpečit své zásoby nejpoužívanějších antibiotik. Po častých výpadcích důležitých léků se vláda rozhodla vytvořit strategické rezervy, které by zajistily, že klíčové léčivé přípravky budou dostupné i v případě krize. Plánovaný projekt, který zahrnuje zakázky až za 750 milionů korun, však narazil na problém – zájem ze strany distributorů je nízký.
Stát hodlá poprvé v historii vytvořit rozsáhlé rezervy antibiotik, což by mělo zajistit, že v případě nedostatku budou léky dostupné pro všechny potřebné. Tento krok je reakcí na opakované výpadky dodávek, které v minulosti způsobily vážné problémy nejen pacientům, ale i celému zdravotnímu systému.
„Naší prioritou je zajistit dostupnost klíčových léků i v krizových situacích,“ uvedl ministr zdravotnictví. „Proto jsme se rozhodli uzavřít nové smlouvy s distributory, které nám umožní mít dostatečné zásoby antibiotik v rezervě.“
Problém však nastal v okamžiku, kdy stát vyhlásil veřejné zakázky na dodávky těchto léčiv. Navzdory tomu, že se jedná o zakázky v hodnotě až 750 milionů korun, se distributoři do soutěže příliš nehrnou. Důvodů je několik – od složitosti podmínek, přes obavy z dlouhodobých závazků, až po nejistoty spojené s trhem s léky.
„Zájem je menší, než jsme očekávali,“ přiznal zdroj z ministerstva zdravotnictví. „Podmínky, které jsme nastavili, možná některé firmy odradily, ale věříme, že se nám podaří situaci vyřešit a zajistit potřebné dodávky.“
Podle odborníků může být nízký zájem způsoben také obavami z dlouhodobých závazků a možného poklesu cen léčiv. Distributoři, kteří by se zapojili do projektu, by se museli zavázat k dodávkám za pevně stanovené ceny, což v současném nestabilním farmaceutickém trhu nemusí být pro některé firmy atraktivní.
Ministerstvo zdravotnictví však plánuje pokračovat ve snaze zajistit tyto zásoby a jedná o možnostech, jak podmínky zakázek upravit tak, aby byly pro potenciální dodavatele atraktivnější. Zároveň zvažuje možnost navázání přímé spolupráce s výrobci, což by mohlo zvýšit šance na úspěšnou realizaci projektu.
Pokud by se však nepodařilo potřebné smlouvy uzavřít, mohla by Česko čekat další krizová situace v případě výpadku dodávek antibiotik. Tento problém by mohl mít vážné dopady na zdravotní péči, zejména v období chřipkových epidemií a dalších infekčních onemocnění.
Vláda si uvědomuje, že vytvoření strategických zásob antibiotik je klíčovým krokem k zajištění zdravotní bezpečnosti státu, a proto hodlá v tomto směru pokračovat. Otázkou zůstává, jak rychle se podaří překonat překážky a zda se projekt nakonec podaří úspěšně realizovat.