Ukrajina hlásí masivní úhyn ryb v řece Sejm. Podle Kyjeva ji otrávili Rusové

Ukrajina hlásí masivní úhyn ryb v řece Sejm. Podle Kyjeva ji otrávili Rusové

Ukrajinské úřady uvedly, že evidují rozsáhlý úhyn ryb v řece Sejm, která teče z ruské Kurské oblasti směrem na Ukrajinu. Podle nich znečištění způsobila ruská vojska. Oblast kolem řeky Sejm se stala dějištěm bojů mezi Ruskem a ukrajinskými jednotkami, které začátkem srpna zahájily překvapivý vpád do ruské Kurské oblasti.

28. srpna 2024 – Ukrajinské úřady upozorňují na rozsáhlý úhyn ryb v řece Sejm, která protéká z ruské Kurské oblasti na území Ukrajiny. Podle ukrajinských představitelů bylo znečištění způsobeno ruskými vojenskými aktivitami, které mají devastující dopady na místní ekosystém.

Řeka Sejm se v posledních týdnech stala jedním z epicenter bojů mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami. Začátkem srpna zahájily ukrajinské síly překvapivý vpád do ruské Kurské oblasti, což vedlo k intenzivním střetům a eskalaci násilí v této oblasti. Ukrajinská strana nyní tvrdí, že v důsledku těchto bojů došlo ke kontaminaci řeky toxickými látkami, které způsobily masivní úhyn ryb a dalších vodních živočichů.

„Tento ekologický incident je dalším důkazem ruské agrese, která nejenže ničí naši zemi, ale také ohrožuje životní prostředí,“ uvedl ukrajinský ministr životního prostředí ve svém prohlášení. „Otrávení řeky Sejm je nepřijatelným útokem na naši přírodu a zdraví našich obyvatel.“

Ruské úřady naopak obvinění Ukrajiny odmítají a tvrdí, že ke znečištění mohlo dojít v důsledku ukrajinských vojenských operací. Podle ruských zdrojů je třeba situaci důkladně vyšetřit, než bude možné určit, kdo je za znečištění odpovědný.

Ekologové varují, že znečištění řeky Sejm by mohlo mít dlouhodobé negativní dopady na celý ekosystém regionu. Úhyn ryb a dalších vodních organismů může narušit potravní řetězec a způsobit ekologickou katastrofu, která bude mít dopad nejen na přírodu, ale i na místní obyvatele, kteří jsou na řece závislí.

Ukrajinské úřady již zahájily vyšetřování a plánují podniknout kroky k obnově poškozeného ekosystému. Mezinárodní organizace byly vyzvány, aby poskytly pomoc při monitorování a nápravě škod způsobených znečištěním.

Situace v oblasti kolem řeky Sejm zůstává napjatá, přičemž ekologická krize jen přilévá olej do ohně probíhajícího konfliktu. Jak Ukrajina, tak Rusko se navzájem obviňují z odpovědnosti za ekologickou katastrofu, zatímco svět sleduje další vývoj v tomto neklidném regionu.

Sdílejte článek