Věk odchodu do důchodu poroste pomaleji, dohodla se koalice na změně

Věk odchodu do důchodu poroste pomaleji, dohodla se koalice na změně

Důchodový věk v Česku by se měl zvedat pomaleji, než původně počítala důchodová reforma. Posouval by se o měsíc ročně místo navrhovaných až dvou měsíců. Koalice se na změně dohodla. Návrh její poslanci příští týden doplní ve Sněmovně do projednávané reformní důchodové novely. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

29. srpna 2024 – Koaliční vláda se dohodla na úpravě důchodové reformy, která by měla zpomalit tempo zvyšování věku odchodu do důchodu. Původní plán počítal s tím, že se důchodový věk bude zvyšovat o dva měsíce ročně, avšak nová dohoda snížila toto tempo na jeden měsíc ročně.

Tato změna přichází v reakci na obavy veřejnosti i některých odborníků, kteří upozorňovali na to, že příliš rychlé zvyšování věku odchodu do důchodu by mohlo negativně ovlivnit kvalitu života starších občanů. Mnozí argumentovali, že prodlužování věku pro odchod do důchodu by mělo být postupné a citlivé k potřebám populace.

„Naším cílem je najít rovnováhu mezi udržitelností důchodového systému a spravedlivými podmínkami pro naše občany,“ uvedl premiér po jednání koalice. „Víme, že je důležité přizpůsobit důchodový věk demografickému vývoji, ale musíme to dělat tak, aby to bylo spravedlivé a přijatelné pro všechny.“

Návrh na zpomalení růstu důchodového věku bude příští týden předložen ve Sněmovně jako součást probíhající důchodové reformy. Pokud bude návrh schválen, nová pravidla by mohla vstoupit v platnost od příštího roku.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí je zpomalení růstu důchodového věku možné díky současné stabilizaci veřejných financí a ekonomickému růstu. Zároveň však varuje, že dlouhodobá udržitelnost důchodového systému si stále vyžádá další reformní kroky, které by měly zohlednit prodlužující se délku života a měnící se demografickou strukturu obyvatelstva.

Opozice na změnu reagovala smíšeně. Zatímco někteří opoziční politici ocenili, že vláda zohlednila připomínky veřejnosti, jiní varovali, že pomalejší zvyšování věku odchodu do důchodu by mohlo znamenat větší tlak na budoucí generace a veřejné finance.

Důchodová reforma je jedním z klíčových bodů současné vládní agendy a koalice si klade za cíl najít řešení, které bude udržitelné a spravedlivé. Zpomalení tempa růstu důchodového věku je prvním krokem v tomto směru, ale očekává se, že debata o dalších aspektech důchodové reformy bude pokračovat.

V příštích týdnech se tedy ukáže, jaké budou konkrétní podoby této reformy a jaký dopad bude mít na budoucí důchodce v Česku.

Sdílejte článek