Vysychajícímu povodí Dyje může pomoci voda z Dunaje, vzniknou studie kanálu

Vysychajícímu povodí Dyje může pomoci voda z Dunaje, vzniknou studie kanálu

Jihomoravský kraj se dlouhodobě potýká s problémem sucha, který negativně ovlivňuje zemědělství, ekosystémy i zásobování vodou v regionu. Situace je natolik kritická, že vedení kraje nyní zvažuje ambiciózní projekt, který by mohl výrazně pomoci s řešením tohoto problému – propojení řeky Dyje s Dunajem. Tento krok by mohl přinést zásadní zlepšení vodního režimu na jižní Moravě, která se řadí mezi nejsušší oblasti České republiky.

Inspirace z Rakouska

Projekt by se měl inspirovat rakouským Marchfeldkanalem, který je úspěšným příkladem podobného propojení řek. Marchfeldkanal slouží k zásobování vodou a zavlažování v oblasti mezi Dunajem a Moravou, kde pomohl výrazně zlepšit vodní bilanci a přispěl ke zlepšení podmínek pro zemědělství i ochranu přírody. Jihomoravské hejtmanství věří, že podobný projekt by mohl pomoci i v povodí Dyje, které v posledních letech čelí častým suchům a nedostatku vody.

„Situace je natolik vážná, že musíme hledat inovativní řešení. Inspirace z Rakouska nám ukazuje, že propojení dvou vodních toků může být cestou, jak zlepšit stav našich řek a zajistit dostatek vody pro zemědělství, průmysl i obyvatele,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Spolupráce s českou i rakouskou vládou

Na projektu se podílí nejen Jihomoravské hejtmanství, ale také česká a rakouská vláda. Obě strany se shodují na tom, že je nezbytné hledat společná řešení pro zajištění dostatečného množství vody v oblasti střední Evropy, která se stále častěji potýká s problémy spojenými se změnou klimatu. Voda z Dunaje by mohla být pro povodí Dyje klíčovým zdrojem, který by pomohl zmírnit dopady sucha a zvýšit odolnost regionu vůči extrémním výkyvům počasí.

„Spolupráce s rakouskou vládou je pro nás klíčová. Tento projekt je přeshraniční a vyžaduje koordinaci mezi oběma zeměmi. Věříme, že spojením našich sil dokážeme najít řešení, které bude prospěšné pro všechny,“ dodal Grolich.

Studie proveditelnosti do června příštího roku

Zda je projekt propojení Dyje a Dunaje vůbec realizovatelný, by měly ukázat studie proveditelnosti, které nyní připravují experti z obou zemí. Tyto studie budou zahrnovat nejen technické aspekty, ale také dopady na životní prostředí, ekonomiku a společnost. První výsledky studií by měly být k dispozici do června příštího roku.

„Studie proveditelnosti nám ukážou, zda je možné kanál skutečně vybudovat, jaké by byly náklady a jaké benefity by projekt přinesl. Zároveň je třeba zohlednit i potenciální rizika, například dopady na místní ekosystémy,“ vysvětlil hlavní projektový manažer Petr Novák.

Podpora i kritika

Plán na propojení Dyje s Dunajem však budí i kontroverze. Zatímco někteří odborníci a politici projekt podporují jako nezbytné opatření v boji proti suchu, jiní varují před možnými negativními dopady na životní prostředí a upozorňují na vysoké náklady spojené s realizací takového projektu.

„Je třeba si uvědomit, že tento projekt je velmi ambiciózní a náročný nejen z hlediska financí, ale i z pohledu technického provedení. Musíme se také zamyslet nad tím, jaké dopady by propojení mělo na přirozený vodní režim a biodiverzitu v oblasti,“ upozornil ekolog a člen České společnosti pro ochranu přírody Jan Horák.

Budoucnost projektu

Ať už bude výsledek studií jakýkoli, je jasné, že hledání řešení pro zajištění dostatku vody v Jihomoravském kraji bude i nadále jednou z hlavních priorit regionálního i státního vedení. Projekt propojení Dyje a Dunaje je jedním z možných způsobů, jak se vypořádat s problémem, který se stává stále palčivějším. Pokud se prokáže, že je projekt proveditelný a ekonomicky i ekologicky udržitelný, mohlo by to znamenat zásadní obrat v boji proti suchu nejen na jižní Moravě, ale i v dalších regionech střední Evropy.

Sdílejte článek