Nuuk, 2. září 2024 – Paul Watson, známý aktivista bojující proti lovu velryb, prohlásil, že japonské úřady se snaží udělat z něj odstrašující příklad, zatímco čeká v grónském vězení na možné vydání do Japonska. V rozhovoru pro agenturu AFP 73letý americko-kanadský aktivista uvedl, že ani pobyt za mřížemi mu nebrání v pokračování jeho boje za záchranu velryb.
„Pokud si myslí, že tím zabrání našemu odporu, jen jsem změnil loď. Moje loď je teď věznice v Nuuku,“ prohlásil Watson s odkazem na věznici v hlavním městě Grónska, kde je zadržován.
Watson byl zatčen v červenci v Nuuku na základě zatykače vydaného Interpolem v roce 2012 na žádost Japonska, které ho obviňuje z poškození jednoho ze svých velrybářských lodí v roce 2010 v Antarktidě. Zatykač rovněž tvrdí, že Watson zranil člena japonské posádky smradlavou bombou, která měla narušit činnost velrybářů. Japonsko požádalo Dánsko o jeho vydání, aby mohl stanout před soudem. Watson je nyní ve vazbě, zatímco vláda rozhoduje o jeho vydání.
Watson a jeho právní tým tvrdí, že Tokio má proti němu osobní zášť. „Chtějí dát najevo, že si s jejich lovem velryb nemůžete zahrávat,“ řekl Watson AFP a dodal: „Právníci mi říkají, že mi chtějí prodloužit vazbu.“
Soud v Nuuku má rozhodnout 4. září, zda prodlouží jeho zadržení.
Watson, který se objevil v reality show Whale Wars a založil organizace Sea Shepherd a Nadaci kapitána Paula Watsona (CPWF), je známý svými radikálními taktikami, včetně konfrontací s velrybářskými loděmi na moři.
Watson byl již v roce 2012 zatčen v Německu na žádost Kostariky kvůli jinému incidentu. Byl propuštěn na kauci a měl se denně hlásit na policii, ale ze země utekl, aby se vyhnul vydání.
Více než 100 000 lidí po celém světě podepsalo petici požadující jeho propuštění. Kromě toho kancelář francouzského prezidenta Emmanuela Macrona i herečka a aktivistka za práva zvířat Brigitte Bardot vyzvaly Dánsko, aby Watsona nevydávalo. Watson žije ve Francii téměř dva roky.
„Dánsko je ve velmi obtížné situaci,“ řekl Watson. „Nemohou mě vydat, protože jsou hlasitými zastánci lidských práv,“ dodal s tím, že japonský právní systém je „středověký“.
„Nic jsem neudělal, a i kdyby ano, v Dánsku by mi hrozila maximálně pokuta 1 500 dánských korun (223 dolarů) – žádný trest vězení – zatímco Japonsko mě chce odsoudit na 15 let.“
Ze své cely v moderní šedé věznici s výhledem na moře Watson popisuje, jak sleduje proplouvající velryby a ledovce. „V roce 1974 bylo mým cílem eradikovat lov velryb a doufám, že se mi to podaří předtím, než zemřu.“
Watson však zdůrazňuje, že on a jeho spolubojovníci nejsou protestní organizací. „Jsme donucovací organizace,“ řekl a odmítl nálepku ekoteroristy, která je na něj někdy uvalována. „Provádím agresivní nenásilné zásahy.“
„Není v tom žádný rozpor mezi agresivitou a nenásilím – znamená to, že se pokusím získat nůž od osoby, která chce zabít velrybu, ale neublížím jí.“
„Nikdy jsem nepřekročil hranici, nikdy jsem nikomu neublížil,“ dodal Watson.