Německá krajní pravice se zaměřuje na obnovitelné zdroje energie v boji o první volební vítězství

Německá krajní pravice se zaměřuje na obnovitelné zdroje energie v boji o první volební vítězství

28. srpna 2024 – Německo, které je po dlouhá léta lídrem v oblasti obnovitelných zdrojů energie, nyní čelí nečekané výzvě ze strany krajně pravicových politických stran. Tyto strany, které se snaží získat svou první významnou volební výhru, si vytyčily jako svůj cíl právě německou energetickou politiku, kterou označují za „škodlivou“ pro hospodářství a obyčejné občany.

Alternativa pro Německo (AfD), hlavní krajně pravicová strana v zemi, začala aktivně propagovat kampaň proti tzv. „Energiewende“, ambicióznímu německému plánu na přechod k obnovitelným zdrojům energie. Strana tvrdí, že tato politika, která zahrnuje masivní investice do solární a větrné energie a postupné uzavírání uhelných a jaderných elektráren, je pro Německo finančně neudržitelná a ohrožuje pracovní místa v tradičních energetických odvětvích.

AfD v rámci své kampaně obviňuje současnou vládu z toho, že se více stará o ekologickou agendu než o potřeby obyčejných Němců. Podle strany vysoké ceny elektřiny, které jsou částečně důsledkem rozsáhlých investic do obnovitelných zdrojů, zatěžují domácnosti i podniky, což vede ke ztrátě konkurenceschopnosti Německa na mezinárodní úrovni.

„Musíme přehodnotit naši energetickou politiku,“ prohlásil jeden z předních členů AfD. „Německo nemůže nést tíhu světového boje proti změně klimatu na svých bedrech, zatímco naše ekonomika a občané za to platí obrovskou cenu.“

Strana se pokouší využít rostoucí nespokojenosti mezi částí obyvatelstva, zejména ve východních spolkových zemích, kde je energetická transformace spojována s uzavíráním uhelných dolů a ztrátou pracovních míst. AfD se zde pokouší získat podporu voličů tím, že nabízí návrat k tradičním zdrojům energie a slibuje znovuotevření některých uhelných elektráren.

Odborníci však varují, že tato rétorika může mít nebezpečné důsledky. Německo, které se zavázalo k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045, by podle nich mohlo ztratit svou vedoucí pozici v boji proti globálnímu oteplování, pokud by byly tyto návrhy přijaty. Navíc by mohlo dojít k destabilizaci evropského energetického trhu, který je úzce provázán s německou energetickou politikou.

„Návrat k fosilním palivům by byl krokem zpět,“ uvedl jeden z expertů na energetiku. „Německo musí pokračovat ve své cestě směrem k udržitelnému energetickému mixu, jinak riskujeme nejen ekonomické, ale i ekologické důsledky, které budou mít dopad na celou Evropu.“

Současná německá vláda, vedená sociálními demokraty (SPD) ve spolupráci se Zelenými a liberály (FDP), se snaží udržet kurz na obnovitelné zdroje energie a upozorňuje na dlouhodobé výhody této politiky, jako jsou nižší emise skleníkových plynů a zajištění energetické bezpečnosti.

Nicméně AfD sází na to, že její kritika této politiky jí pomůže získat podporu voličů, zejména v oblastech postižených ekonomickými změnami. Blížící se regionální volby budou testem toho, zda se této straně podaří přetavit tuto nespokojenost ve volební úspěch a zda její strategické zaměření na energetickou politiku přinese kýžené výsledky.

V zemi, kde jsou otázky životního prostředí a energetiky dlouhodobě jedním z hlavních politických témat, představuje tato dynamika nový zvrat, který může ovlivnit nejen německou politickou scénu, ale i širší evropskou debatu o budoucnosti energetiky.

Sdílejte článek