Římští představitelé uvažují o zavedení omezeného přístupu k fontáně di Trevi, jak město bojuje s dopady masového turismu, který ohrožuje tuto pozdně barokní památku. Plány, které jsou nyní ve hře, zahrnují možnost, že by si turisté museli předem rezervovat časový slot na návštěvu. Podobná opatření již byla zavedena u některých evropských památek, například na Akropoli v Aténách nebo v barcelonské bazilice Sagrada Família.
Alessandro Onorato, městský radní odpovědný za turistiku, se k možnému omezení vyjádřil pro italský deník Corriere della Sera: „Osobně jsem pro zavedení nového způsobu přístupu k fontáně di Trevi, který by byl omezený a časově řízený.“ Podle jeho návrhu by místní obyvatelé měli přístup zdarma, zatímco turisté by platili symbolický poplatek ve výši jednoho až dvou eur.
Cíl: lepší kontrola davů a ochrana památky
Onorato zdůraznil, že záměrem není získávat finanční prostředky, ale lépe kontrolovat masy turistů, kteří denně proudí k fontáně. „Nejde o výdělek, ale o to, aby se zde předešlo nevhodnému chování, jako je dlouhé zdržování nebo konzumace jídla, například pizzy nebo zmrzliny, na místě, které si zaslouží respekt,“ řekl.
Římský starosta Roberto Gualtieri v této souvislosti uvedl, že omezení počtu návštěvníků je „velmi reálnou možností“. „Situace se stává technicky obtížnou k zvládnutí,“ vysvětlil Gualtieri a poukázal na to, že místní policie často hlásí potíže s ochranou památky kvůli enormnímu počtu lidí v okolí. „Je tu koncentrace osob, která znesnadňuje dostatečnou ochranu monumentu a často přispívá k jeho degradaci,“ dodal.
Fontána di Trevi jako symbol overtourismu
Tento návrh přichází v době, kdy se úřady po celé Evropě potýkají s problémy způsobenými přetížením turistickými davy, tzv. overtourismem. Na Akropoli v Aténách byl zaveden systém časových slotů, který má snížit přetížení tohoto slavného archeologického místa. Podobné opatření bylo zavedeno také u baziliky Sagrada Família v Barceloně. V Benátkách, které jsou dlouhodobě symbolem overtourismu, místní úřady experimentovaly se zavedením vstupních poplatků pro návštěvníky.
Fontána di Trevi, jedna z nejznámějších památek Říma, je magnetem pro turisty z celého světa. Památka, která byla dokončena v roce 1762, je známá nejen svými impozantními barokními sochami a vodními prvky, ale také filmovým odkazem – scénou z filmu La Dolce Vita, kde Anita Ekberg vklouzla do vody. Tato ikonická scéna inspirovala turisty, kteří se často pokoušejí do fontány vstoupit, což vedlo město k zavedení pokut za nevhodné chování v roce 2017.
Blížící se jubilejní rok 2025
Diskuze o regulaci přístupu k fontáně di Trevi nabývá na důležitosti i v souvislosti s blížícím se jubilejním rokem 2025, který je pro Řím výjimečnou událostí. Tento římskokatolický svátek, který trvá celý rok, přitahuje do města miliony poutníků a turistů. Očekává se, že jubilejní rok přivede do Říma více než 30 milionů návštěvníků, což výrazně zatíží městskou infrastrukturu i hlavní památky.
V minulosti město již několikrát muselo zasáhnout, aby ochránilo fontánu před návaly turistů. V roce 2018 například došlo k incidentu, kdy se u fontány strhla rvačka mezi turisty o nejlepší místo pro selfie.
Nalezení rovnováhy mezi turismem a ochranou památek
Zatímco turismus je pro Řím významným ekonomickým přínosem, město se snaží najít rovnováhu mezi potřebou přivítat turisty a nutností chránit své historické památky. „Je nezbytné, aby se našla rovnováha mezi přílivem návštěvníků a ochranou našich kulturních pokladů,“ uvedl Onorato. Omezení přístupu k fontáně di Trevi by mohlo být klíčovým krokem k tomu, aby se předešlo dalšímu poškození památky a zlepšil se zážitek z návštěvy pro ty, kteří přicházejí obdivovat toto barokní mistrovské dílo.
Řím se tak připojuje k dalším městům, která hledají způsoby, jak regulovat turismus a ochránit své památky před jeho negativními dopady. Jakékoli opatření však musí brát v úvahu zájmy místních obyvatel i turistů a zachovat unikátní atmosféru města, které každoročně láká miliony návštěvníků z celého světa.