V opuštěné vesnici Battista na severu Sardinie, která byla více než 40 let prázdná, dnes ožívá tradice díky Simonettě Bazzu. Tato mladá podnikatelka proměnila zapomenuté kamenné stazzu – tradiční obydlí sardských farmářů a pastýřů – na školu těstovin a kulinářské centrum. Její projekt, pojmenovaný Vittoria Arimani, nejenže přitahuje turisty z celého světa, ale má také hlubší poslání: oživit starobylé sardinské tradice a pomoci mladým Sardům znovu se zamilovat do svého ostrova.
Návrat k tradicím ve vesnici duchů
Vesnice Battista, která se nachází v hornaté krajině východně od města Olbia, byla kdysi domovem Simonettiných předků. Poslední obyvatelé, její prarodiče Salvatore a Angelina, odešli do Olbie, aby byli blíže lékařské péči a dalším moderním službám. Vesnice pak zůstala prázdná více než čtyři desetiletí. Simonetta se však rozhodla tuto zapomenutou oblast obnovit a proměnit ji v místo, které kombinuje minulost s přítomností.
Díky pečlivé rekonstrukci, vedené Simonettiným otcem, který vlastní stavební firmu, byly tři z původních stazzu přeměněny na kulinářské centrum. Starý kozí chlév se proměnil ve vinný sklep, jednopokojový stazzu slouží jako muzeum chleba a těstovin a další dvě místnosti, kde kdysi žili Simonettini praprarodiče, se staly kuchyní pro výrobu těstovin. V areálu nechybí venkovní pec na dřevo a terasa, která připomíná elegantní zahradní restauraci.
Škola těstovin: Zachování sardinských tradic
Hlavním cílem Simonetty je předat mladým lidem na Sardinii dovednosti jejich předků, zejména ve výrobě chleba a těstovin. „V Sardinii máme více než 1200 různých druhů chleba a více než 200 druhů těstovin,“ vysvětluje Simonetta s hrdostí. Mezi nejvzácnější a nejkomplexnější těstoviny, které učí své studenty připravovat, patří filindeu, posvátné těstoviny, které umí vyrobit jen hrstka lidí.
Simonetta strávila poslední desetiletí cestováním po malých vesnicích po celé Sardinii, kde se učila od místních matriarchů starobylým technikám výroby těstovin a chleba. Její úsilí vyústilo v otevření školy, kde místní mládež může zdarma získat dovednosti, které by jinak mohly být ztraceny.
Turisté jako sekundární příjem
Simonetta financuje svůj projekt především prostřednictvím turistických kurzů, které nabízí po celý rok. Návštěvníci z celého světa sem přijíždějí, aby se naučili tradiční sardské recepty a ponořili se do historie ostrova. Během turisticky nejvytíženějších měsíců od května do října pořádá Simonetta denně dvě třídy – oběd nebo večeři, při nichž se servírují pokrmy z čerstvých surovin vypěstovaných v její zahradě, doplněné o domácí víno a sýry.
Její kurzy nejsou jen o vaření. Jsou spíše zážitkem spojeným s historií a tradicí. Simonetta servíruje jídla způsobem, který připomíná divadelní představení – například na kmeni stromu, posypaném okvětními lístky růží, jsou prezentovány kousky chleba s domácí citronovou marmeládou. Hosté se také mohou těšit na kávu z žaludů, kterou připravuje podle receptu svých prarodičů. „V době nouze jsme používali to, co nám dala země,“ říká Simonetta a připomíná tak období, kdy byly exotické ingredience jako cukr nebo čokoláda na ostrově vzácné.
Boj za budoucnost Sardinie
Simonetta nejenže zachraňuje starobylé techniky výroby těstovin, ale také se snaží změnit budoucnost svého ostrova. Sardinie je krásná, ale odlehlá, což přináší problémy, zejména v zimě, kdy je ostrov špatně dostupný. Mnoho mladých Sardů odchází do větších měst za prací, což ztěžuje udržení tradičního způsobu života.
„Je těžké žít na Sardinii. V zimě máme jen dva lety denně a lodní doprava je drahá. Pokud je špatné počasí, nemáme žádný spoj,“ vysvětluje Simonetta. „Mnoho mladých lidí odchází, ale já chci ukázat, že Sardinie má co nabídnout, a že můžeme být hrdí na svou historii.“
Přestože její rodiče zpočátku nerozuměli tomu, proč se rozhodla opustit právnickou kariéru a začít vyrábět těstoviny, dnes jsou na ni hrdí. Simonettin projekt se stal nejen úspěšným podnikáním, ale také způsobem, jak uchovat kulturu a historii Sardinie.
Inspirace pro budoucí generace
Simonetta je dnes považována za ambasadorku sardinské gastronomie a její práce získala mezinárodní uznání. V roce 2022 byla pozvána na televizní show Stanleyho Tucciho Searching for Italy, kde předvedla přípravu tradičního pokrmu zuppa cuato – pokrmu z křupavého chleba, jehněčího vývaru, místního sýra a divoké máty. Simonetta si získala diváky nejen svými kulinářskými dovednostmi, ale i svým charismatem a elegancí, kdy si při vaření na sobě oblékla vysoké podpatky a elegantní šaty.
Její práce inspirovala nejen turisty, ale i mladé lidi na Sardinii, kteří se stále více zajímají o své kulturní dědictví. „Jsem mladá, miluji Chanel a diskotéky, ale také miluji tradice své země,“ říká Simonetta. „Chci světu ukázat, že Sardinie má nejen bohatou minulost, ale že jsme také moderní a plní energie.“
Simonettina vize je jednoduchá: chce, aby lidé na Sardinii byli hrdí na svou zemi a aby mladší generace pokračovala v uchovávání tradičních řemesel. S úsměvem dodává: „Toto není jednoduchá práce, ale je to moje štěstí. Žiji dnes jako moje babičky žily včera, a za to jsem vděčná své zemi.“
Díky své lásce k Sardinii a neúnavnému úsilí dnes Simonetta Bazzu ukazuje, že i zapomenutá vesnice může znovu ožít a stát se centrem pro zachování historie a tradic, které by jinak zmizely v zapomnění.