Začíná 80. ročník filmového festivalu v Benátkách

Začíná 80. ročník filmového festivalu v Benátkách

Dnes, 30. srpna 2023, se na ostrově Lido začal 80. ročník Benátského filmového festivalu, který je nejstarším a jedním z nejprestižnějších filmových festivalů na světě. Festival pořádá La Biennale di Venezia pod vedením ředitele Alberta Barbery a je oficiálně uznáván Mezinárodní federací filmových producentů (FIAPF). Cílem festivalu je podporovat a propagovat mezinárodní kinematografii ve všech jejích formách jako umění, zábavu a průmysl, v duchu svobody a dialogu. 

Slavnostní otevření festivalu se konalo večer v hlavním sále Sala Grande, kde byl promítnut film Comandante režiséra Edoarda De Angelise. Film je komediální drama o skupině italských vojáků, kteří jsou nasazeni do mírové mise v Africe, kde se setkají s místním diktátorem. Hlavní role hrají Elio Germano, Valeria Golino, Marco Giallini a Fabrizio Bentivoglio. Film byl vybrán z více než 2000 přihlášených snímků a je jedním z 21 filmů, které soutěží o hlavní cenu festivalu, Zlatého lva.

Festival potrvá do 9. září 2023 a nabídne bohatý program plný různorodých filmů z celého světa. Kromě hlavní soutěže Venezia 80, která ocení nejlepší celovečerní film, režii, scénář, herecké výkony a další kategorie, se na festivalu představí také sekce Orizzonti, která se zaměřuje na nové trendy a experimenty ve filmovém jazyce, sekce Venezia Opera Prima “Luigi De Laurentiis”, která ocení nejlepší debutový film, sekce Venice Classics, která nabídne restaurované verze starších filmů i dokumenty o filmovém umění, sekce Venice Immersive, která se věnuje virtuální realitě a interaktivním dílům, sekce Sconfini, která prezentuje filmy na pomezí žánrů a forem, sekce Biennale College Cinema, která podporuje mladé talenty s nízkorozpočtovými filmy, a sekce Cinema nel Giardino, která nabídne populární filmy pro širokou veřejnost.

Porotě hlavní soutěže Venezia 80 předsedá americký režisér Damien Chazelle, který získal Oscara za film La La Land. Mezi dalšími členy poroty jsou francouzská herečka Virginie Efira, britský režisér Asif Kapadia, italská herečka Alessandra Mastronardi, japonský režisér Kore-eda Hirokazu, kanadský režisér Denis Villeneuve a čínská herečka Zhao Tao.

Porotou sekce Orizzonti je předsedá dánský režisér Nicolas Winding Refn, který je známý svými stylovými a násilnými filmy jako Drive nebo Neon Demon. Mezi dalšími členy poroty jsou francouzská herečka Virginie Ledoyen, indický režisér Anurag Kashyap, argentinská režisérka Lucrecia Martel a nigerijský spisovatel a kritik Teju Cole.

Porotou sekce Venezia Opera Prima “Luigi De Laurentiis” je předsedá francouzská režisérka a dokumentaristka Alice Diop, která letos získala Cenu za nejlepší režii na Berlinale za film Nous. Mezi dalšími členy poroty jsou italský režisér Claudio Giovannesi, španělská herečka Rossy de Palma, brazilský režisér Karim Aïnouz a americký producent Charles Gillibert.

Vyznamenání a pocty

Festival také udělí Zlaté lvy za celoživotní dílo dvěma významným osobnostem filmového světa: italské režisérce Lilianě Cavani a hongkongskému herci Tony Leung Chiu-wai. Cavani je známá svými provokativními a kontroverzními filmy jako Noc portiéra nebo Milán Calibro 9. Leung je jedním z nejpopulárnějších a nejuznávanějších asijských herců, který spolupracoval s režiséry jako Wong Kar-wai, Ang Lee nebo Zhang Yimou. Oba laureáti budou přítomni na festivalu a budou mít speciální projekce svých filmů.

Festival také vzdá slavnostní poctu nedávno zesnulé italské herečce Gině Lollobrigida, která byla jednou z největších hvězd italského i hollywoodského filmu v 50. a 60. letech. V rámci pre-opening night festivalu bude promítnut dokument Portrét Giny (1958) od Orsona Wellese a film Provinciálka (1953) od Maria Soldatiho.

Ničí Hollywood sám sebe neučástí na festivalech?

Hollywoodský filmový průmysl je v krizi. Od května 2023 probíhá stávka scenáristů a od července se k nim připojili i herci. Důvodem jsou spory o podmínky práce, mzdy a podíly na ziscích z filmů a televizních pořadů. Stávka způsobila zastavení produkce většiny hollywoodských projektů a také ovlivnila filmové festivaly, které se konají na podzim. Mnoho hvězd a tvůrců nebude účastnit festivalu v Benátkách, který začíná dnes, 30. srpna 2023, ani dalších festivalů v Torontu, New Yorku nebo Londýně. To může mít Proč je to důležité?

Filmové festivaly jsou nejen příležitostí k představení nových filmů široké veřejnosti, ale také k navázání kontaktů mezi filmaři, distributory, kritiky a akademiky. Festivaly také slouží jako platforma pro zahájení kampaní pro prestižní ceny, jako jsou Oscary nebo Zlaté glóby. Účast hvězd a tvůrců na festivalech je proto klíčová pro zviditelnění jejich filmů a pro vytvoření zájmu a diskuse o nich. Bez nich se filmy mohou ztratit v davu konkurence a nedostat dostatečnou pozornost od publika i od odborné poroty.

Stávka scenáristů a herců má za následek nejen nedostatek nových filmů a televizních pořadů, ale také odklad premiér již dokončených projektů. Například pokračování sci-fi eposu Duna, které mělo být uvedeno v listopadu 2023, bylo posunuto na březen 2024. Stejně tak byl stažen z programu festivalu v Benátkách film Challengers režiséra Luka Guadagnina. Film je adaptací stejnojmenné knihy o skupině mladých lidí, kteří se snaží změnit svět pomocí technologie. Hlavní role hrají Zendaya, Tom Holland a Timothée Chalamet. Důvodem stažení filmu byla právě stávka herců, kteří odmítli propagovat film bez dohody s producenty.

Některé filmy se sice na festivalech objeví, ale bez svých hvězd a tvůrců. Mezi nimi jsou například thriller The Killer režiséra Davida Finchera s Michaelem Fassbenderem a Tildou Swinton, nebo biografický snímek Maestro o skladateli Leonardu Bernsteinovi, který režíroval a ztvárnil Bradley Cooper spolu s Carey Mulligan. Tyto filmy budou muset spoléhat na sílu svého jména a kvality, aby si zajistily pozitivní ohlasy a nominace na ceny.

Sdílejte článek