British Airways

Závada v řízení letového provozu způsobila chaos na britských letištích

Tisíce cestujících čelí zpožděním a zrušením letů po závadě v systému řízení letového provozu ve Velké Británii. Závada nastala v pondělí ráno a ovlivnila lety z a do Londýna, Manchesteru, Edinburghu a dalších letišť.

Podle Národní služby řízení letového provozu (NATS) byla závada způsobena technickou poruchou v jednom z jejich center v Swanwicku v Hampshire. NATS uvedla, že pracuje na odstranění problému a obnovení normálního provozu co nejdříve.

Cestujícím, kteří mají naplánované lety, bylo doporučeno kontaktovat své letecké společnosti nebo cestovní kanceláře ještě před odjezdem na letiště. Některé letecké společnosti nabídly cestujícím možnost změnit své rezervace zdarma nebo dostat plnou náhradu.

Mezi postiženými leteckými společnostmi jsou British Airways, EasyJet, Ryanair, Virgin Atlantic a Jet2. Některé z nich uvedly, že se snaží najít alternativní trasy pro své cestující nebo je ubytovat v hotelech.

Závada má dopad na další evropská letiště

Závada v britském systému řízení letového provozu má také dopad na další evropská letiště, která jsou propojena s britským vzdušným prostorem. Mezi nimi jsou Paříž, Amsterdam, Frankfurt a Dublin.

Evropská organizace pro bezpečnost letecké navigace (Eurocontrol) uvedla, že bylo ovlivněno asi 1 300 letů. Eurocontrol také varovala, že by mohlo dojít k dalším zpožděním během dnešního dne.

Podle analýzy letecké firmy Cirium bylo zpožděním a zrušením letů ovlivněno asi 200 tisíc cestujících. Toto číslo zahrnuje jak ty, kteří cestovali z nebo do Velké Británie, tak ty, kteří měli lety propojené s britským vzdušným prostorem. Závada v systému řízení letového provozu byla opravena, ale očekává se, že dopady na leteckou dopravu budou trvat ještě několik dní.

Sdílejte článek