Tábor se chystá na MS v cyklokrosu, Češi doufají v medaile

Tábor se chystá na MS v cyklokrosu, Češi doufají v medaile

V pátek 2. února 2024 se v Táboře rozjede mistrovství světa v cyklokrosu, které potrvá až do neděle 4. února. Na zvlněné trati v areálu Komora se utkají nejlepší cyklokrosaři a cyklokrosařky z celého světa o sedm sad medailí v sedmi kategoriích. Tábor je tradičním místem pořádání cyklokrosových závodů světové úrovně, v roce 2024 bude hostit mistrovství světa už počtvrté. Předchozí šampionáty se zde konaly v letech 2001, 2010 a 2015.

Česká reprezentace má na domácí půdě velké ambice a cílí na medaile. V minulosti se čeští cyklokrosaři v Táboře radovali z několika úspěchů. V roce 2001 vybojovali šest cenných kovů, včetně zlaté medaile Martina Bíny v kategorii mužů do 23 let. V roce 2010 získali dva tituly mistra světa, Zdeněk Štybar v kategorii mužů Elite a Tomáš Paprstka v kategorii juniorů. V roce 2015 se však čeští cyklokrosaři medailově neprosadili, nejlépe skončil Michael Boroš na devátém místě v kategorii mužů Elite.

V roce 2024 se česká reprezentace bude spoléhat na zkušenost a kvalitu svých lídrů, kteří patří mezi světovou špičku. V kategorii mužů Elite bude hlavní nadějí na medaili opět Zdeněk Štybar, který se po několika letech vrátil k cyklokrosu a ukázal, že stále patří mezi nejlepší. V této sezoně vyhrál závod Světového poháru v Dendermonde a skončil druhý v Namuru. Na mistrovství světa bude chtít zopakovat svůj triumf z roku 2010 a přidat čtvrtý duhový dres do své sbírky. Kromě něj budou v této kategorii reprezentovat Českou republiku také Michael Boroš, Jan Nesvadba, Jakub Říman a Ondřej Glajza.

V kategorii žen Elite bude největší šancí na medaili Kateřina Nashová, která je jednou z nejzkušenějších a nejúspěšnějších cyklokrosařek na světě. Nashová je dvojnásobnou vicemistryní světa z let 2011 a 2017 a pětinásobnou medailistkou z mistrovství světa. V této sezoně skončila třetí v závodě Světového poháru v Waterloo a pátá v Fayetteville. Na mistrovství světa bude usilovat o svou první zlatou medaili v kariéře. Spolu s ní budou v této kategorii startovat také Pavla Havlíková, Tereza Vaníčková, Nikola Bajgerová a Karolína Bedrníková.

V kategorii mužů do 23 let bude českou reprezentaci vést Tomáš Kopecký, který je aktuálním mistrem Evropy v této kategorii. Kopecký je také dvojnásobným mistrem České republiky v cyklokrosu a v této sezoně skončil druhý v závodě Světového poháru v Táboře. Na mistrovství světa bude chtít navázat na svůj výkon z roku 2019, kdy vybojoval bronzovou medaili v kategorii juniorů. Kromě něj budou v této kategorii reprezentovat Českou republiku také Jakub Jílek, Matěj Stránský, Vojtěch Sedlák a Adam Žampa.

V kategorii žen do 23 let bude největší nadějí na medaili Aneta Novotná, která je aktuální mistryní České republiky v cyklokrosu. Novotná je také vicemistryní Evropy v této kategorii a v této sezoně skončila čtvrtá v závodě Světového poháru v Táboře. Na mistrovství světa bude chtít potvrdit svou rostoucí formu a zaútočit na stupně vítězů. Spolu s ní budou v této kategorii startovat také Tereza Švihálková, Anna Schreiberová, Adéla Šafářová a Kristýna Havlíčková.

V kategorii juniorů bude českou reprezentaci vést Jan Zatloukal, který je aktuálním mistrem České republiky v cyklokrosu. Zatloukal je také bronzovým medailistou z mistrovství Evropy v této kategorii a v této sezoně skončil pátý v závodě Světového poháru v Táboře. Na mistrovství světa bude chtít navázat na tradici úspěšných českých juniorů a bojovat o medaili. Kromě něj budou v této kategorii reprezentovat Českou republiku také Matěj Kopecký, Vojtěch Kopecký, Jan Rajchart a Martin Vacek.

V kategorii juniorek bude největší šancí na medaili Eliška Zemánková, která je aktuální mistryní České republiky v cyklokrosu. Zemánková je také stříbrnou medailistkou z mistrovství Evropy v této kategorii a v této sezoně skončila šestá v závodě Světového poháru v Táboře. Na mistrovství světa bude chtít ukázat svůj talent a závodivost a zařadit se mezi nejlepší juniorky světa. Spolu s ní budou v této kategorii startovat také Anna Kopecká, Lucie Kopecká, Anna Mikulášková a Tereza Neumanová.

V pátek 2. února se pojede první závod mistrovství světa, a to smíšená štafeta, která je novinkou v programu šampionátu. V této disciplíně se utkají týmy složené ze dvou mužů a dvou žen, kteří absolvují každý jedno kolo na trati. Česká reprezentace bude sestavena z Kateřiny Nashové, Pavly Havlíkové, Zdeňka Štybara a Michaela Boroše. Tento tým má velký potenciál a bude chtít získat medaili v této nové disciplíně. Mezi favority na vítězství v štafetě patří také týmy z Belgie, Nizozemska, Francie a Švýcarska.

V sobotu 3. února se pojedou závody v kategoriích juniorů, juniorek a mužů Elite. V neděli 4. února se pojedou závody v kategoriích žen Elite, mužů do 23 let a žen do 23 let. V každé kategorii bude startovat 50 závodníků a závodnic, kteří se kvalifikovali na základě svého umístění v žebříčku UCI nebo výsledků v kontinentálních šampionátech. Každý závod bude mít délku přibližně 40 až 60 minut, v závislosti na počasí a stavu trati.

Trať v Táboře je známá svou náročností a pestrostí. Má délku 3,1 km a obsahuje různé překážky, jako jsou schody, pískové pasáže, dřevěné mosty, ostré zatáčky, strmé stoupání a sjezdy. Trať je situována v areálu Komora, který je bývalou vojenskou pevností z 18. století. Závodníci a diváci tak budou mít možnost obdivovat historické památky a krásnou přírodu.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře bude velkou sportovní událostí, která přiláká tisíce fanoušků a médií z celého světa. Organizátoři očekávají, že na mistrovství světa dorazí až 100 tisíc diváků, kteří budou fandit svým oblíbeným závodníkům a závodnicím. Pro diváky bude připraven bohatý doprovodný program, včetně koncertů, soutěží, výstav, jízdních kol a dalších atrakcí. Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře bude také vysíláno v přímém přenosu na České televizi a na internetu.

Sdílejte článek