mark-knopfler

Knopfler prodal své kytary za osm milionů liber a podpořil charitu

Mark Knopfler, legendární kytarista a zpěvák skupiny Dire Straits, se rozhodl prodat více než 120 svých kytar a zesilovačů, které používal během své padesátileté kariéry. Dražba se konala v londýnské aukční síni Christie’s ve středu 31. ledna 2024 a výtěžek přesáhl osm milionů liber (přes 240 milionů korun). Nejméně čtvrtinu z této částky Knopfler věnoval charitativním organizacím, které podporuje.

Knopfler je považován za jednoho z nejvlivnějších rockových kytaristů všech dob. S Dire Straits dosáhl celosvětového úspěchu v 80. letech, kdy skupina vydala hity jako Money for Nothing, Sultans of Swing, Walk of Life nebo Brothers in Arms. Později se věnoval sólové kariéře, spolupracoval s dalšími hudebníky a skládal filmovou hudbu. V roce 2018 byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame.

V dražbě se nabízely kytary a zesilovače, které Knopfler používal k nahrávání a koncertování od počátku své kariéry až po současnost. Mezi nejcennějšími kusy byla jeho 1959 Vintage Gibson Les Paul Standard, kterou koupil v roce 1984 a používal ji k nahrávání alba Brothers in Arms. Tato kytara se vydražila za rekordních 693 000 liber (přes 20 milionů korun), což je nejvyšší cena, která byla kdy zaplacena za tento model. Další významnou kytarou byla Pensa-Suhr MK-1, kterou Knopfler hrál na koncertě k 70. narozeninám Nelsona Mandely na stadionu Wembley v roce 1988. Tato kytara se prodala za 504 000 liber (přes 15 milionů korun), ačkoliv byla odhadována jen na 8 000 liber. Mezi dalšími draženými kytarami byly například Red Schecter Telecaster, kterou Knopfler používal k nahrávání písně Walk of Life, nebo 1983 Les Paul, kterou hrál na písni Money for Nothing a na Live Aid v roce 1985.

Knopfler se rozhodl prodat své kytary, protože chtěl, aby se dostaly do rukou dalších hudebníků a nadšenců, kteří by je využívali a těšili se z nich. Zároveň chtěl podpořit charitativní organizace, které se zabývají různými oblastmi, jako jsou zdravotnictví, vzdělávání, životní prostředí, kultura nebo sociální spravedlnost. Mezi organizace, které Knopfler podpořil, patří například Nordoff Robbins, která pomáhá lidem s postižením prostřednictvím hudby, War Child, která se stará o děti v konfliktních oblastech, nebo The Prince’s Trust, která podporuje mladé lidi z chudých nebo znevýhodněných prostředí.

Dražba vyvolala velký zájem a účast mezi sběrateli, fanoušky a hudebníky z celého světa. Dražba byla 100% úspěšná a všechny kytary a zesilovače našly své nové majitele.

Sdílejte článek