Austrálie zahájila naléhavou operaci na záchranu výzkumníka s “vyvíjejícím se zdravotním stavem” z odlehlé stanice Casey na Antarktidě. Ledoborec RSV Nuyina vyplul z Tasmánie minulý týden, uvedl Australský antarktický program (AAP). Program neupřesnil, o jaký stav se jedná, ale řekl, že Australan potřebuje “specializovanou léčbu”. Záchrana vzduchem byla vyloučena kvůli drsným podmínkám, a tak byl ledoborec vybaven vrtulníky. Cesta k stanici Casey trvá tisíce kilometrů a několik týdnů.
Stanice Casey je jednou ze tří stálých antarktických stanic provozovaných AAP. Nachází se 3 443 km od Hobartu na Tasmánii a v zimním období zde žije asi 20 lidí. Lékařské zázemí je omezené a podmínky jsou velmi nepříznivé. Podle Britské antarktické služby se teploty na Antarktidě pohybují od -10 °C do -30 °C. V blízkosti stanice Casey se nachází letiště Wilkins s ledovou ranvejí, ale to je v zimě často nepoužitelné. Příprava ranveje pro použití by nyní trvala týdny, což by bylo pomalejší než poslání ledoborce.
Ledoborec RSV Nuyina stál 528 milionů australských dolarů (342 milionů amerických dolarů) a má maximální rychlost 16 uzlů, což je asi 30 km/h. To znamená, že k dosažení stanice Casey bude potřebovat několik týdnů. Na palubě má několik vrtulníků, které by mohly pomoci s evakuací výzkumníka. AAP nezveřejnil jméno ani pohlaví postiženého výzkumníka, ale uvedl, že jeho rodina je plně informována o situaci. “Blaho našich lidí je naší nejvyšší prioritou,” řekl mluvčí AAP.
Záchrana výzkumníka z jedné z nejnehostinnějších oblastí planety je složitá, drahá, plná nebezpečí a často vyžaduje pomoc mezinárodních partnerů. Austrálie vyžaduje od všech výzkumníků, kteří jsou posláni na Antarktidu, aby před nasazením podstoupili dlouhé lékařské prohlídky. V prosinci 2020 potřebovala Austrálie pomoc od USA a Číny při evakuaci jednoho ze svých členů expedice. Dříve téhož roku poslala Austrálie letadlo Airbus A319 na stanici McMurdo, aby evakuovala nemocného Američana.