ferrari-nový-film-adam-driver

Ferrari: Nový film Adama Drivera uvízl v pomalém pruhu

Ferrari je nový film režiséra Michaela Manna, který vypráví o životě a kariéře legendárního italského závodníka a automobilového výrobce Enza Ferrariho. Hlavní roli hraje Adam Driver, který se po úspěchu ve filmu House of Gucci opět představuje jako italský průmyslník s problematickou manželkou. Tentokrát je to Penélope Cruz, která hraje jeho ženu Lauru, zatímco Shailene Woodley ztvárňuje jeho milenku Linu. Film se odehrává v roce 1957, kdy Ferrari čelí finančním potížím, konkurenci od Maserati a Jaguaru a osobním tragédiím. Jeho jedinou nadějí je vyhrát prestižní závod Mille Miglia, tisícimílovou jízdu napříč Itálií. Film obsahuje několik napínavých a ohromujících závodních scén, které byly natočeny s použitím skutečných historických vozů Ferrari i jiných značek.

Film má vynikající herecké obsazení. Hlavní roli Enza Ferrariho hraje Adam Driver, který byl dvakrát nominovaný na Oscara a proslavil se ve filmech jako Star Wars, Marriage Story nebo House of Gucci. Jeho manželku Lauru hraje Penélope Cruz, která je také držitelkou Oscara a známá z filmů jako Vicky Cristina Barcelona, Vanilla Sky nebo Piráti z Karibiku. Enzovu milenku Linu hraje Shailene Woodley, která je hvězdou filmů jako The Fault in Our Stars, Divergent nebo Big Little Lies. V další rolích se objeví například Sarah Gadon, Gabriel Leone, Jack O’Connell nebo Patrick Dempsey.

Ferrari je film, který má všechny ingredience pro úspěch: působivé herecké obsazení, nádhernou rekonstrukci doby, napínavé závodní scény a dramatický příběh. Přesto se zdá, že film nedokázal na plno využít tohoto potenciálu. Film je podle kritiků příliš dlouhý, pomalý a nevyvážený. Není jasné, co je hlavním tématem filmu: je to portrét Enza Ferrariho jako člověka a vizionáře, nebo je to historie jeho automobilové firmy a jejích sportovních úspěchů? Film se rovněž nevypořádává s etickými otázkami spojenými se závoděním, které byly v té době velmi aktuální. Ukazuje sice několik strašlivých nehod, které si vyžádaly životy řidičů i diváků, ale nezabývá se jejich dopady na Ferrariho ani na společnost.

Film Ferrari měl svou světovou premiéru na Benátském filmovém festivalu 31. srpna 2023 a zatím se setkal s rozporuplnými reakcemi kritiků. Někteří ocenili film za jeho vizuální styl, atmosféru a herecké výkony, zatímco jiní ho kritizovali za jeho nedostatek emocí, napětí a smyslu.  Film je plánován do kin na Vánoce 2023.

Sdílejte článek