Paul McCartney

Hledá se ztracená kytara Paula McCartneyho

Legendární basa z doby Beatles je považována za nejcennější hudební nástroj na světě. Jedna z nejznámějších kytar v historii rock and rollu je nezvěstná už více než padesát let. Jde o originální Höfner basu Paula McCartneyho, kterou používal během raných let Beatles. Nyní se spouští celosvětové pátrání po tomto unikátním nástroji, který je odhadován na deset milionů liber.

McCartney si pořídil Höfner 500/1 Violin Bass v roce 1961, když Beatles hráli v německém Hamburku. Kytara mu padla do oka, protože byla levoruká a lehká. Stála ho pouhých 30 liber (asi 38 dolarů), což byla tehdy polovina ceny Fender Precision Bassu. McCartney si oblíbil zvuk a tvar kytary, která připomínala housle. Používal ji na prvních nahrávkách Beatles, včetně hitů Love Me Do a She Loves You.

Kytara zmizela po natáčení filmu Get Back

Poslední známé použití kytary bylo v roce 1969, kdy Beatles natáčeli film Get Back (později přejmenovaný na Let It Be). McCartney ji tehdy použil na několika scénách, například na střeše budovy Apple Corps, kde Beatles odehráli svůj poslední koncert. Poté byla kytara uložena do skladu a nikdy již nebyla spatřena. Není jasné, co se s ní stalo, kdo ji mohl vzít nebo prodat. McCartney si pořídil další Höfner basy, které používá dodnes, ale řekl, že by rád měl zpět tu první.

Spouští se projekt Lost Bass

Naděje na nalezení kytary se objevila díky novému projektu nazvanému Lost Bass. Jedná se o iniciativu firmy Höfner, která spolupracuje s dvěma novináři a spisovatelem Nickem Wassem. Wass je expertem na historii Höfner bas a napsal knihu o ztracené kytaře McCartneyho. Také spolupracoval s McCartneym a dokonce mu daroval repliku jeho první basy. Wass řekl BBC, že slavný Beatle se ho zeptal na kytaru během nedávného rozhovoru – a to byl impuls pro zahájení kampaně na její nalezení.

Projekt Lost Bass vyzývá veřejnost, aby podala jakékoli informace o osudu kytaře McCartneyho. Projekt má webovou stránku, kde lidé mohou vyplnit formulář nebo poslat e-mail. Projekt také plánuje využít sociální média a kontakty v hudebním průmyslu. Wass řekl, že je možné, že někdo má kytaru doma a ani neví, jakou má hodnotu. Nebo že ji někdo prodal nebo daroval bez dokladů o původu. Wass doufá, že projekt pomůže rozlousknout “největší záhadu v historii rock and rollu”.

Kytara je považována za nejcennější hudební nástroj na světě

Pokud by se kytara našla, mohla by být považována za nejcennější hudební nástroj na světě. Podle Wasse by její cena mohla dosáhnout deseti milionů liber, což je více než dvojnásobek rekordu, který drží kytara Boba Dylana z roku 1964. Wass řekl, že kytara McCartneyho je “nejdůležitější basa v historii” a že je to “basa, která udělala Beatles”. Dodal, že by bylo skvělé, kdyby se kytara vrátila McCartneymu, který je stále aktivním hudebníkem. Wass také řekl, že kytara by mohla být vystavena v muzeu nebo v sídle Beatles v Liverpoolu.

Projekt Lost Bass má podporu Paula McCartneyho, který řekl, že by byl “velmi rád”, kdyby se kytara našla. Projekt také získal pozornost a sympatie fanoušků Beatles z celého světa. Mnozí z nich vyjádřili naději a přání, aby se kytara vrátila tam, kam patří. Jeden z nich napsal na Twitteru: “Tohle je tak vzrušující! Doufám, že se to podaří!” Jiný napsal: “Tohle je sen každého fanouška Beatles. Držím palce!” A další napsal: “Tohle je nejlepší zpráva roku! Paul si to zaslouží!”

Sdílejte článek