Česká republika - Albánie

Česko remizovalo s Albánií 1:1

Česká fotbalová reprezentace nezvládla domácí zápas proti Albánii a musela se spokojit s remízou 1:1. Václav Černý sice v 56. minutě otevřel skóre, ale hosté záhy vyrovnali z jediné střely na branku v celém utkání.

Zápas začal opatrně, oba týmy se soustředily na obranu a nepouštěly soupeře do šancí. První vážnější příležitost měli hosté v 19. minutě, když Asani vystřelil z hranice vápna, ale Pavlenka byl pozorný a míč vyrazil. Češi odpověděli o pár minut později, když Provod hlavičkoval po rohovém kopu, ale Beriša míč chytil.

Ve druhé půli se hra oživila a Češi začali být aktivnější. V 56. minutě se jim podařilo udeřit, když Souček krásně nahrál Černému, který si udělal prostor a střelou k tyči překonal Berišu. Byl to jeho první gól v reprezentaci. Češi mohli navýšit své vedení, když Kuchta dostal míč do běhu, ale jeho střelu Beriša vyrazil nohama.

Hosté se však nevzdali a v 66. minutě dokázali srovnat. Bajrami dostal míč na hranici vápna a parádní ranou k tyči nedal Pavlenkovi šanci. Byla to jediná střela Albánie na branku za celý zápas. Češi se snažili znovu dostat do vedení, ale jejich snaha byla marná. Nejblíže byl Provod, který skóroval hlavou po centru Masopusta, ale gól nebyl po zásahu videorozhodčího pro ofsajd uznán.

Zápas tak skončil nerozhodně 1:1. Trenér Jaroslav Šilhavý nebyl spokojen s výsledkem ani s výkonem svého týmu. “Myslím si, že jsme mohli vyhrát, ale nedokázali jsme to dotáhnout do konce. Měli jsme více ze hry, ale nedostatečně jsme si vytvářeli šance a nebyli jsme dostatečně důrazní v koncovce. Albánie nás potrestala z jediné střely, což je pro nás velké zklamání,” řekl Šilhavý .

Naopak trenér Albánie Edoardo Reja byl spokojen s bodem i s bojovností svých hráčů. “Česko je silný soupeř, který má kvalitní hráče a dobrou organizaci hry. My jsme hráli dobře v obraně a čekali jsme na naše šance. Myslím si, že jsme si bod zasloužili za to, jak jsme bojovali a jak jsme se nevzdali,” řekl Reja .

V tabulce skupiny E tak Česko zůstalo na prvním místě s osmi body, Albánie je o bod zpět. Na třetím místě je Polsko se šesti body, které má ale zápas k dobru. Čtvrté je Moldavsko se čtyřmi body a páté jsou Faerské ostrovy s jedním bodem. Poslední San Marino je bez bodu.

Další zápasy v kvalifikaci Češi odehrají v říjnu, když nejprve 8. října hostí Moldavsko a poté 11. října zajedou do Albánie. V listopadu pak čekají Čechy zápasy s Faerskými ostrovy doma a s Polskem venku. Na EURO 2024 postoupí z každé skupiny dvě mužstva, o zbylá tři místa na turnaji se v play off podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci.