Mistrovství světa v Rugby

Začíná Mistrovství světa v rugby

Rugby je sport, který si získal miliony fanoušků po celém světě. Je to hra plná napětí, síly, rychlosti a strategie. A právě teď se začíná největší událost v tomto sportu – World cup 2023 v rugby.

World cup 2023 v rugby je již desátým ročníkem mistrovství světa v rugby, které se koná každé čtyři roky. Letos se turnaj odehrává ve Francii od 8. září do 21. října 2023. Na turnaji se utká dvacet reprezentací, které jsou rozděleny do čtyř skupin po pěti týmech. Z každé skupiny postoupí do vyřazovací fáze dva nejlepší týmy, které budou hrát čtvrtfinále, semifinále a finále.

Francie je poprvé výhradním hostitelem World cupu v rugby, i když už dříve spolupořádala turnaje v letech 1991 a 2007. Francie je jednou z nejsilnějších rugbových zemí na světě, která má v tomto sportu bohatou historii a tradici. Francouzský tým je známý jako Les Bleus (Modří) a má na svém kontě šest titulů mistra Evropy a dvě druhá místa na World cupu (1987 a 1999). Francie je jedním z favoritů letošního turnaje, spolu s Novým Zélandem, Jihoafrickou republikou, Anglií a Irskem.

Nejúspěšnějším týmem na World cupu v rugby je historicky Nový Zéland, který vyhrál turnaj třikrát (1987, 2011 a 2015). Novozélandský tým je známý jako All Blacks (Všichni Černí) a je proslulý svým tradičním rituálem před zápasem – haka, který je původním válečným tancem maorských domorodců. All Blacks jsou obdivováni pro svůj dynamický a útočný styl hry, který jim vynesl mnoho rekordů a ocenění.

Jihoafrická republika je druhým nejúspěšnějším týmem, když vyhrála turnaj dvakrát (1995 a 2007). Jihoafrický týmmá přezdívku Springboks. Springboks jsou známí pro svou fyzickou a obrannou hru, která jim umožňuje porazit i silnější soupeře. Jihoafrická republika je zemí, kde se odehrál jeden z nejslavnějších momentů v historii rugby – když Nelson Mandela, první černý prezident Jihoafrické republiky, předal trofej bělošskému kapitánovi Springboks Francoisu Pienaarovi po vítězství nad Novým Zélandem v roce 1995.

Jediným evropským týmem, který vyhrál World cup v rugby (2003), je Anglie. Anglický tým je známý jako Red Roses (Červené růže) a je považován za jednoho z nejstarších a nejtradičnějších rugbových týmů na světě. Anglie je zakládajícím členem Mezinárodní ragbyové federace (IRB) a domovem nejslavnějšího stadionu v rugby – Twickenham. Anglie je známá pro svou disciplinovanou a organizovanou hru, která se opírá o silnou přední řadu a spolehlivého kopce.

Jedním z nejlepších evropských týmů v současnosti je Irsko, který má na svém kontě čtyři tituly mistra Evropy. Irský tým je známý jako The Irish a je složen z hráčů ze Severního Irska a Republiky Irsko. Irsko je zemí, kde se narodil jeden z nejlepších hráčů v historii rugby – Brian O’Driscoll, který drží rekord v počtu startů za národní tým (141) a počtu položených míčů na World cupu. Irsko je známé pro svou vášnivou a bojovnou hru, která se opírá o silnou zadní řadu a rychlé křídlo.

Rugby je sport, který má svá specifická pravidla, která se liší od jiných kolektivních sportů. Zde jsou některá z nich:

Rugby se hraje na obdélníkovém hřišti o rozměrech 100 x 70 metrů, které má na každém konci brankovou čáru s dvěma tyčemi ve tvaru písmene H. Cílem hry je položit míč za soupeřovu brankovou čáru (tzv. try) nebo kopnout míč mezi tyče (tzv. goal). Try se hodnotí pěti body, goal dvěma body.

Rugby se hraje z patnácti hráči na každé straně, kteří jsou rozděleni na osm hráčů přední řady (tzv. forwards) a sedm hráčů zadní řady (tzv. backs). Přední řada se stará o získání míče v soubojích s protihráči, zadní řada se stará o rozehrávku a útok.

Rugby se hraje na dva poločasy po čtyřiceti minutách s desetiminutovou přestávkou. Hra se nepřerušuje, pokud nedojde k faulu, zranění nebo vyhození míče mimo hřiště. V takovém případě se hra obnovuje pomocí různých technik, jako jsou scrum, neboli mlýn (souboj osmi hráčů každého týmu o míč), lineout (hod míče do vzduchu mezi dva řady hráčů), penalty kick (kop na branku z místa faulu) nebo drop kick (kop na branku během hry).

Rugby jako životní styl

Rugby je sport, který vyznává některé hodnoty, které jsou důležité pro hru, ale také pro život. Tyto hodnoty jsou:

  • Solidarita: Rugby je týmový sport, kde je potřeba spolupracovat a podporovat se navzájem. Hráči musí být solidární s ostatními členy svého týmu, ale také s protihráči, rozhodčími a diváky. Solidarita znamená respektovat pravidla, uznat zásluhy soupeře, pomoci zraněnému hráči nebo poděkovat fanouškům za podporu.
  • Týmovost: Rugby je sport, kde je důležitější kolektiv než jednotlivec. Hráči musí hrát jako jeden tým, kde každý má svou roli a úkol. Týmovost znamená sdílet radost i smutek, slavit úspěchy i překonávat neúspěchy, motivovat se a učit se od sebe.
  • Disciplína: Rugby je sport, kde je potřeba dodržovat pravidla a pokyny. Hráči musí být disciplinovaní na hřišti, ale také mimo něj. Disciplína znamená respektovat autoritu rozhodčích, trenérů a kapitánů, dodržovat časový harmonogram a režim tréninku a zápasů, dbát na své zdraví a výživu.
  • Odhodlání: Rugby je sport, kde je potřeba bojovat do poslední minuty. Hráči musí být odhodlaní dosáhnout svých cílů a překonat překážky. Odhodlání znamená nevzdávat se ani v těžkých situacích, pracovat tvrdě a vytrvale, věřit ve své schopnosti a snít velké.

Tyto hodnoty jsou součástí rugbové kultury a filozofie, která se přenáší z generace na generaci. Tyto hodnoty jsou také uznávány a oceňovány Mezinárodní ragbyovou federací (IRB), která uděluje každoročně ceny za fair play, sportovní chování a propagaci rugby. Tyto hodnoty jsou také inspirací pro mnoho lidí, kteří se učí z příkladů rugbových hráčů a legend. Tyto hodnoty jsou také důvodem, proč je rugby více než jen sport. Je to životní styl.

Rugby je sport, který vyžaduje od hráčů fyzickou kondici, sílu, rychlost, odvahu, ale také fair play a respekt k soupeřům, rozhodčím a divákům. Rugby je sport, který má své hodnoty, jako jsou solidarita, týmovost, disciplína a odhodlání. World cup 2023 v rugby je událost, která přináší fanouškům po celém světě mnoho radosti, vzrušení a emocí. Je to příležitost sledovat nejlepší hráče a týmy na světě, jak bojují o prestižní trofej. Nezáleží na tom, jestli jste fanouškem rugby už dlouho nebo jste ho teprve objevili. Nezáleží na tom, jestli jste muž nebo žena, mladý nebo starý, bohatý nebo chudý. Nezáleží na tom, odkud pocházíte nebo jakou máte národnost. Všichni jste vítáni v rugbyové rodině.

Sdílejte článek