Švýcarský Emmental

Emmentaler: švýcarský král sýrů

Emmentaler je žlutý, středně tvrdý sýr, který pochází z oblasti kolem údolí Emme v kantonu Bern ve Švýcarsku. Emmentaler se poprvé objevil v písemných záznamech v roce 1293, ale jeho současný název dostal až v roce 1542. Má pikantní, ale mírnou chuť. Jeho charakteristickým znakem jsou díry, které vznikají při zrání sýra díky působení bakterií. Název Emmental je odvozen od názvu řeky Emme a německého slova tal, což znamená údolí.

Emmentaler je ve Švýcarsku registrován jako chráněné označení původu (AOP) od roku 2000. To znamená, že musí splňovat přísná kritéria ohledně místa a způsobu výroby, složení a kvality. Emmentaler AOP se smí vyrábět pouze v malých venkovských mlékárnách z čerstvého nepasterizovaného mléka od krav krmených trávou a senem, ale ne siláží. Při výrobě se smí použít pouze přírodní ingredience (voda, sůl, přírodní startovací kultury a syřidlo); konzervanty nebo ingredience z geneticky modifikovaných organismů jsou zakázány. Sýr se vyrábí v kulatém tvaru s přirozenou kůrou a zraje v tradičních sklepích po dobu nejméně čtyř měsíců. Emmentaler AOP se smí vyrábět pouze v kantonech Aargau, Bern (kromě okresu Moutier), Glarus, Luzern, Schwyz, Solothurn, St. Gallen, Thurgau, Zug nebo Zürich, nebo v okresech See a Sense ve Fribourgu.

Emmentaler je jedním z nejznámějších symbolů Švýcarska. Spolu se švýcarskými armádními noži, hodinami s kukačkou a kravskými zvonci je Emmentaler se svými dírami okamžitě rozpoznatelný po celém světě. Po dobu šesti let měli lyžaři švýcarského týmu na svých závodních kombinézách vzor Emmentaleru.

Emmentaler je chutný a rozmanitý, jeho chuť se mění s věkem. Nejmladší verze, které ve Švýcarsku zrají pouze čtyři měsíce, mají oříškovou a nasládlou chuť. S postupujícím zráním nabývá sýr intenzivní, téměř kořeněné chuti, spolu s vůní bylinek nebo sena.

Emmentaler se vyrábí z kravského mléka, které se zahřívá na 32 °C a přidávají se mu startovací kultury bakterií Streptococcus thermophilus, Lactobacillus helveticus a Propionibacterium freudenreichii. Tyto bakterie produkují kyselinu mléčnou a oxid uhličitý, který vytváří bubliny v sýru a tvoří díry. Poté se přidá syřidlo, které způsobuje srážení mléka. Sraženina se pak rozdrtí na malé kousky a zahřívá se na 50-55 °C. Tím se oddělí syrovátka od tvarohu, který se pak lisuje do formy. Sýr se pak solí a nechá se zrát v chladných sklepích po dobu několika měsíců. Během zrání se sýr pravidelně otáčí a čistí.

Emmentaler se obvykle konzumuje za studena, na plátky nebo kousky. Je vhodný jako součást svačiny, obloženého chleba nebo sýrového talíře. Emmentaler se také používá v různých pokrmech, zejména v zapékáních a fondee, kde se míchá s gruyèrem, dalším velmi populárním švýcarským sýrem. Vedlejším produktem výroby Emmentaleru je Ziger, sýr z syrovátky.

Kromě Švýcarska se Emmental vyrábí také v jiných zemích, jako jsou Francie, Nizozemsko, Bavorsko nebo třeba i Finsko, ale tyto verze nemají stejnou ochranu původu a liší se v chuti i kvalitě. Největším producentem Emmentalu mimo Švýcarsko je Francie. Francouzský ementál není chráněn jako označení původu (AOP), tak jako je tomu u švýcarského ementálu, který musí splňovat přísná pravidla ohledně místa a způsobu výroby, složení a kvality sýra. Francouzský ementál se může vyrábět kdekoli ve Francii, ale nejvíce se produkuje v Bretani.

Sdílejte článek