jet-ski-tourists-shot-dead

Dva turisté na vodních skútrech zastřeleni u alžírského pobřeží

Dva turisté s francouzsko-marockým dvojím občanstvím byli zastřeleni alžírskou pobřežní stráží, když se omylem dostali do alžírských vod z marockého letoviska Saidia. Třetí člen jejich skupiny byl zatčen a čtvrtému se podařilo vrátit zpět do Maroka. Střelba vyvolala v Maroku velké rozhořčení, poté co blízko se nacházející rybář zveřejnil video bezvládného těla plujícího na moři.

Incident ukazuje napětí mezi dvěma sousedními státy, které mají uzavřenou hranici od roku 1994 a před dvěma lety přerušily své diplomatické styky. Alžírsko a Maroko se spolu hádají kvůli Západní Sahaře, sporném území, které si nárokuje marocký král i hnutí Polisario podporované Alžírem. Obě země také soutěží o vliv a prestiž v regionu Maghrebu.

Podle svědectví jediného přeživšího Mohameda Kissiho se skupina čtyř turistů ztratila a došla jim palivo, když jeli na vodních skútrech ze Saidie. “Ztratili jsme se, ale pokračovali jsme, dokud jsme se nedostali do Alžírska,” řekl Kissi, jehož bratr Bilal byl zabit. “Věděli jsme, že jsme v Alžírsku, protože k nám přijela černá alžírská loďka” a ti na palubě “na nás stříleli,” dodal. “Díky Bohu mě nezasáhli, ale zabili mého bratra a mého přítele,” pokračoval. “Zatkli mého dalšího přítele. Pět kulek zasáhlo mého bratra a mého přítele. Můj další přítel byl zasažen kulou.” Kissi byl nakonec zachráněn marockým námořnictvem a převezen zpět do Saidie.

Druhým mužem, který byl zabit, byl Abdelali Merchouer. Muž, kterého alžírská pobřežní stráž zatkla, byl identifikován jako Smail Snabe. Podle zpráv bez dalších podrobností byl ve středu postaven před prokurátora.

Marocký vládní mluvčí odmítl komentovat střelbu a řekl agentuře AFP, že je to “záležitost soudnictví”. Z Maroka se ozvaly hlasy odsuzující alžírskou agresi a požadující propuštění zajatého muže. Někteří maročtí politici a aktivisté vyzvali k otevření hranice mezi oběma zeměmi, která je považována za nejdelší uzavřenou hranici na světě.

Z Alžírska nebyl zatím žádný oficiální komentář. Alžírská média však uvedla, že pobřežní stráž jednala v souladu se zákonem a že turisté porušili alžírskou suverenitu a bezpečnost. Někteří alžírští komentátoři také obvinili Maroko z provokace a pokusu o eskalaci konfliktu.

Incident pravděpodobně zhorší již tak napjaté vztahy mezi Alžírskem a Marokem, které neudržují žádný dialog ani spolupráci. Obě země se navzájem obviňují z nepřátelských aktů a podpory separatismu. V srpnu 2021 Alžírsko přerušilo diplomatické styky s Marokem poté, co marocký velvyslanec u OSN podpořil izraelské letecké útoky na Gazu. Alžírsko také obvinilo Maroko ze zapojení do lesních požárů, které zasáhly alžírské území.

V listopadu 2020 Maroko uzavřelo dohodu o normalizaci vztahů s Izraelem za podpory USA, které uznaly marockou svrchovanost nad Západní Saharou. Tento krok byl silně odsouzen Alžírskem, který podporuje právo lidu Západní Sahary na sebeurčení.

Obě země také soutěží o ekonomický a politický vliv v regionu Maghrebu, který zahrnuje kromě obou zemí ještě Tunisko, Libyi a Mauritánii. Region je postižen nestabilitou, chudobou, migrací a terorismem. Někteří analytikové tvrdí, že otevření hranice mezi Alžírskem a Marokem by mohlo přinést mnoho výhod pro obyvatele obou zemí i pro mír a rozvoj regionu. Nicméně v této chvíli se zdá, že tato možnost je stále velmi vzdálená.

Sdílejte článek