The Killer

The Killer: Nudný zklamání nebo geniální thriller?

The Killer je nový film, který je známý svou tvorbou temných a napínavých filmů jako Klub rváčů, Zodiac nebo Sociální síť. Tentokrát se Fincher pustil do adaptace francouzského komiksu Le Tueur od Alexise Nolenta, který vypráví příběh bezjmenného nájemného zabijáka, jenž pracuje pro tajemného zadavatele. Zabiják je profesionál, který si udržuje klid a disciplínu pomocí jógy a poslechu hudby skupiny The Smiths. Jeho život se však změní, když při jedné zakázce v Paříži omylem zastřelí nesprávnou osobu. Tím si znepřátelí svého šéfa i další mocné lidi, kteří chtějí jeho smrt. Zabiják se tak musí postavit proti svým pronásledovatelům a zjistit pravdu o tom, kdo a proč ho najal.

Film má v hlavní roli Michaela Fassbendera, který se proslavil filmy jako 12 let v řetězech, X-Men nebo Steve Jobs. Vedlejší role hrají například Tilda Swinton, Ben Kingsley nebo Jesse Eisenberg. Scénář napsal Andrew Kevin Walker, který spolupracoval s Fincherem na filmu Sedm z roku 1995. Film je produkován společností Netflix a měl premiéru na Benátském filmovém festivalu 3. září 2023.

Film The Killer vyvolal mezi kritiky i diváky rozporuplné reakce. Někteří chválili Fincherovu režii, Fassbenderův výkon a Walkerův scénář, který kombinuje napětí, humor a filozofii. Jiní kritizovali film za jeho pomalé tempo, nudnou atmosféru a nedostatek emocí.

Mezi těmi, kteří film ocenili, byl například Peter Bradshaw z deníku The Guardian, který napsal: “David Fincherův hrozně návykový thriller je adaptací komiksu Alexise Nolenta o filozofujícím zabijákovi: asketovi, který ve strašlivě nenápadné úvodní scéně vypráví o tom, jak se vyrovnat s největším problémem této práce: nudou.” Bradshaw chválil Fassbenderovu “čistou přesvědčivost a bezvýraznou soustředěnost”, kterou přináší do role zabijáka, a Fincherovu “mrtvou tvář” a “bezduchou eleganci”, kterou projevuje ve své režii. Bradshaw dal filmu čtyři hvězdičky z pěti a nazval ho “skvělým thrillerem”.

Na druhé straně stál například Nicholas Barber z BBC Culture, který napsal: “The Killer je nudné zklamání. David Fincherův film o nájemném zabijákovi pro Netflix je ‘plahočivý’ a zdá se ‘prázdný a bezcenný’, píše Nicholas Barber.” Barber kritizoval film za jeho dlouhou a nudnou úvodní sekvenci, ve které zabiják čeká na svůj cíl v hotelu a monotónně komentuje svou kariéru a filozofii. Barber také poukázal na to, že film je plný klišé a stereotypů o zabijácích, jako jsou falešné pasy, skrýše s penězi a zbraněmi nebo poslech hudby na sluchátkách. Barber dal filmu dvě hvězdičky z pěti a nazval ho “nudným zklamáním”.

Tak si vyberte. Zdá se, že The Killer bude mít početnou skupinu fanoučku a zastánců, stejně tak jako kritiků. The Killer není pro každého. Film je pomalý, tichý a minimalistický, což může některé diváky odradit nebo znudit. Neobsahuje mnoho akce, emocí nebo překvapení, což může být pro některé diváky zklamáním. Film je spíše studií charakteru hlavního hrdiny, který je izolovaný, cynický a rezignovaný na svůj osud. Zabývá tématy jako je smysl života,osud nebo smrt.

Film je dobře natočený, napsaný a zahraný. Fincher dokazuje svou mistrovskou režii, která vytváří napjatou a temnou atmosféru. Walker píše inteligentní a vtipné dialogy, které odrážejí osobnost a myšlenky zabijáka. Fassbender hraje skvěle roli zabijáka, který je zároveň chladný i charismatický.

Pokud máte rádi filmy Davida Finchera nebo filmy o zabijácích, můžeme vám film The Killer doporučit. Nicméně pokud hledáte více akce, emocí nebo překvapení, možná budete zklamaní. Film The Killer je zajímavý experiment, který ukazuje jinou stránku života nájemného zabijáka.

The Killer trvá 118 minut. Film bude dostupný na Netflixu od 10. listopadu 2023.

Sdílejte článek