Icon of the Sea

Icon of the Seas: Největší výletní loď světa vyplouvá z Miami

V sobotu 27. ledna 2024 vyplula z Miami na Floridě největší výletní loď světa, Icon of the Seas. Tato 365 metrů dlouhá a 250 800 tun vážící loď má 20 palub a může pojmout až 7 600 pasažérů. Loď vlastní a provozuje společností Royal Caribbean Group, která ji postavila za 2 miliardy dolarů (asi 44 miliard korun).

Loď nabízí celou řadu atrakcí a zábavy pro své hosty. Mezi ně patří sedm bazénů, šest vodních skluzavek, více než 40 restaurací, barů a salónků, minigolfové hřiště, karusel, zahradní park a dokonce i první zavěšený nekonečný bazén na moři. Loď má také osm různých čtvrtí, které mají svůj vlastní styl a atmosféru.

Loď je poháněna zkapalněným zemním plynem (LNG), který je považován za čistší palivo než běžná loďní nafta. Společnost Royal Caribbean tvrdí, že loď je o 24 % energeticky účinnější než požaduje Mezinárodní námořní organizace pro moderní lodě. Společnost plánuje představit také loď s nulovými emisemi a to do roku 2035.

Nicméně, někteří environmentalisté varují, že z lodi bude do vzduchu unikat škodlivý metan, což je silný skleníkový plyn, který v atmosféře zachycuje 80krát více tepla než oxid uhličitý. Podle Mezinárodní rady pro čistou dopravu (ICCT) emituje používání LNG jako lodního paliva více skleníkových plynů než lodní nafta.

„Je to krok špatným směrem,“ řekl Bryan Comer, ředitel námořního programu ICCT, agentuře Reuters. „Bylo by lepší, kdyby se společnost Royal Caribbean zaměřila na vývoj a nasazení nulových emisních technologií, jako jsou palivové články nebo baterie,“ dodal.

Loď vyplouvá na sedmidenní plavbu po tropických ostrovech, která zahrnuje zastávky na Bahamách, Svatém Martinu, Svaté Lucii a Barbadosu. Na palubě bude také argentinský fotbalový hvězda Lionel Messi, který hraje za Inter Miami. Messi se zúčastnil ceremonie pojmenování lodi, kde umístil fotbal na speciálně postavený stojan, který spustil tradiční „štěstí“ rozbíjení šampaňského proti přídi lodi.

Icon of the Seas je první loď z nové třídy Icon, kterou společnost Royal Caribbean plánuje rozšířit na další dvě lodě do roku 2027. Tato třída je navržena tak, aby byla flexibilní a přizpůsobitelná různým trhům a destinacím. Společnost Royal Caribbean je jedním z největších provozovatelů výletních lodí na světě. V roce 2019 přepravila více než 6 milionů pasažérů.

Sdílejte článek