Kalendárium pro týden od 29.1. do 4.2. 2024

Tento týden byl plný historických výročí, která připomínají důležité události, osobnosti a díla z různých oblastí lidské činnosti. Od politiky, přes umění, až po vědu a techniku. Podívejme se na některá z nich.

29. leden

  • V roce 1845 vyšla v americkém časopise Evening Mirror báseň Havran od Edgara Allana Poea, která se stala jedním z jeho nejslavnějších a nejvlivnějších literálních děl. Poe byl americký spisovatel, básník, kritik a zakladatel žánru detektivní a hororové literatury. Mezi jeho další známá díla patří například Zlatý skarabeus, Jáma a kyvadlo, Zabíjení v ulici Morgue nebo Zánik domu Usherů. Poe zemřel v roce 1849 za záhadných okolností ve věku 40 let.
  • roce 1886 si německý vynálezce a průmyslník Karl Benz nechal patentovat první automobil s benzínovým motorem, který nazval Benz Patent-Motorwagen. Benz byl spoluzakladatelem firmy Benz & Cie., která se později sloučila s firmou Daimler-Motoren-Gesellschaft a vytvořila značku Mercedes-Benz. Benz je považován za jednoho z otců automobilismu a jeho vynález zahájil éru motorizace.
  • V roce 1954 se narodila americký podnikatelka a filantropka Oprah Winfrey, která se stala jednou z nejvlivnějších a nejbohatších žen na světě. Winfrey je známá především jako moderátorka a producentka své vlastní talk show The Oprah Winfrey Show, která běžela od roku 1986 do roku 2011 a byla nejsledovanější talk show v historii. Winfrey je také zakladatelkou a majitelkou mediální společnosti Harpo Productions, která produkuje filmy, seriály, časopisy a knihy. Winfrey je také aktivní v oblasti humanitární a sociální práce, podporuje různé charitativní organizace a projekty, jako je například Oprah’s Angel Network, Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls nebo Oprah’s Book Club.

30. leden

  • V roce 1649 byl popraven anglický král Karel I. Stuart, který byl usvědčen z velezrady a zneužití moci. Karel I. vládl Anglii, Skotsku a Irsku od roku 1625 do roku 1649, kdy byl svržen a zajat během anglické občanské války, která probíhala mezi jeho stoupenci (royalisty) a parlamentem (parlamentaristy) vedeným Oliverem Cromwellem. Poprava Karla I. byla prvním a jediným případem popravy panovníka v Anglii a znamenala zánik monarchie a založení republiky (Anglické společenství).
  • V roce 1882 se narodil americký prezident Franklin Delano Roosevelt, který byl zvolen do úřadu čtyřikrát a vládl od roku 1933 do roku 1945. Roosevelt je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších amerických prezidentů, který vedl zemi během hospodářské krize (Velká hospodářská krize) a druhé světové války. Roosevelt je také známý jako tvůrce sociálního a ekonomického programu Nový úděl (New Deal), který měl za cíl zlepšit životní podmínky Američanů a posílit demokracii. Roosevelt zemřel v roce 1945 na mozkovou mrtvici ve věku 63 let.
  • V roce 1933 se stal německým kancléřem Adolf Hitler, který byl vůdcem nacistické strany NSDAP. Hitler využil hospodářské a politické nestability v Německu po první světové válce a nastolil totalitní a rasistický režim, který pronásledoval a vraždil miliony lidí, zejména Židů, Romů, Slovanů, komunistů, homosexuálů a jiných. Hitler spáchal sebevraždu v roce 1945, když byl obklíčen sovětskými vojsky v Berlíně.
  • V roce 1948 byl zavražděn indický duchovní a politický vůdce Mahátma Gándhí, který byl klíčovou postavou v boji za nezávislost Indie na Británii. Gándhí byl zastáncem nenásilného odporu a občanské neposlušnosti, kterými inspiroval miliony Indů i lidí po celém světě. Gándhí byl také propagátorem sociální spravedlnosti, lidských práv, náboženské tolerance a harmonie. Gándhí byl zastřelen fanatikem Nathuramem Godsem, který nesouhlasil s jeho úsilím o smíření mezi hinduisty a muslimy.

31. leden

  • V roce 1606 byl popraven anglický voják a spiklenec Guy Fawkes, který se podílel na tzv. střelném spiknutí (Gunpowder Plot), které mělo za cíl vyhodit do povětří parlament a zabít krále Jakuba I. Stuart. Spiknutí bylo odhaleno a Fawkes byl zatčen, mučen a odsouzen k smrti. Fawkes se stal symbolem protikrálovského a protistátního odboje a jeho maska s knírem a vousy je dodnes používána jako znak protestu a anarchie.
  • V roce 1797 se narodil rakouský hudební skladatel Franz Schubert, který je považován za jednoho z největších představitelů romantismu v hudbě.
  • V roce 1919 byl založen německý fotbalový klub Borussia Dortmund, který je jedním z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších klubů v Německu i v Evropě. Dortmund má na svém kontě osm titulů mistra Německa, čtyři vítězství v německém poháru, jedno vítězství v Lize mistrů, jedno v Poháru vítězů pohárů a jedno v Interkontinentálním poháru. Mezi nejznámější hráče, kteří hráli nebo hrají za Dortmund, patří například Matthias Sammer, Jürgen Kohler, Andreas Möller, Michael Zorc, Lars Ricken, Stefan Reuter, Karl-Heinz Riedle, Robert Lewandowski, Marco Reus, Mats Hummels, Pierre-Emerick Aubameyang nebo Erling Haaland.
  • V roce 1923 se narodil americký chemik a nositel Nobelovy ceny Norman E. Borlaug, který je považován za otce zelené revoluce, agrárního hnutí, které zvýšilo výnosy plodin a snížilo hlad a chudobu v mnoha rozvojových zemích. Borlaug vyvinul nové odrůdy pšenice, které byly odolnější vůči chorobám, suchu a škůdcům, a zavedl nové metody pěstování, hnojení a zavlažování. Borlaug je také zakladatelem a prezidentem Mezinárodního centra pro výzkum pšenice a kukuřice (CIMMYT) a Mezinárodního centra pro zlepšení kukuřice a pšenice (CYMMIT). Borlaug zemřel v roce 2009 ve věku 95 let.

1. únor

  • V roce 1884 byl vydán první svazek Oxford English Dictionary, nejrozsáhlejšího a nejautoritativnějšího slovníku anglického jazyka, který obsahuje více než 600 tisíc slov, jejich významy, etymologii, výslovnost, příklady užití a citace z literárních a jiných zdrojů. Práce na slovníku začala v roce 1857 a trvala 70 let, během kterých se podílelo více než tisíc spolupracovníků, včetně známého přispěvatele Williama Minora, který byl duševně nemocný a vězněný v ústavu pro kriminální choromyslné. První vydání slovníku bylo dokončeno v roce 1928 a obsahovalo 12 svazků. Od té doby bylo vydáno několik aktualizovaných a doplněných vydání, včetně online verze, která je pravidelně aktualizována.
  • V roce 1953 se narodil americký astronaut a politik John Glenn, který byl prvním Američanem, který obletěl Zemi v kosmické lodi Friendship 7 v roce 1962. Glenn byl také nejstarším člověkem, který letěl do vesmíru, když se v roce 1998 ve věku 77 let zúčastnil mise raketoplánu Discovery. Glenn byl také senátorem za stát Ohio od roku 1974 do roku 1999 a kandidoval na prezidenta USA v roce 1984. Glenn zemřel v roce 2016 ve věku 95 let.

2. únor

  • V roce 1536 byl popraven anglický státník a humanista Thomas More, který byl lordem kancléřem a blízkým rádcem krále Jindřicha VIII. Tudora. More byl také významným spisovatelem, který napsal například slavnou utopii Utopia, ve které popsal ideální společnost založenou na rovnosti, spravedlnosti a míru. More byl odsouzen k smrti za velezradu, protože odmítl uznat krále jako hlavu anglikánské církve a jeho rozvod s Kateřinou Aragonskou. More byl prohlášen za svatého katolickou církví v roce 1935 a za patrona politiků a státníků v roce 2000.
  • V roce 1882 se narodil irský spisovatel a básník James Joyce, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších autorů 20. století. Joyce je známý především jako tvůrce románu Ulysses, který je považován za vrcholný příklad modernistické literatury a který popisuje jeden den v životě Leopolda Blooma, obyčejného dublinského občana, v roce 1904.
  • V roce 1943 skončila bitva u Stalingradu, jedna z nejkrvavějších a nejrozhodnějších bitev druhé světové války, která trvala pět měsíců a skončila porážkou nacistického Německa a jeho spojenců proti Sovětskému svazu. Bitva se odehrávala v průmyslovém městě Stalingrad (dnes Volgograd) na břehu řeky Volhy, kde se střetlo více než dva miliony vojáků, kteří bojovali v nelidských podmínkách zimy, hladu a bombardování. Bitva si vyžádala více než milion obětí na obou stranách a znamenala zlom ve válce ve prospěch Sovětského svazu, který zahájil protiofenzivu, která skončila dobytím Berlína v roce 1945.

3. únor

  • V roce 1913 byl otevřen Grand Central Terminal, hlavní nádraží v New Yorku, které je jedním z největších a nejrušnějších nádraží na světě. Nádraží je známé svou impozantní architekturou, která kombinuje prvky neoklasicismu, art deco a modernismu. Nádraží má 44 nástupišť a 67 kolejí, které obsluhují více než 750 tisíc cestujících denně. Nádraží je také kulturní a historickou památkou.

4. únor

  • V roce 1789 byl zvolen prvním prezidentem USA George Washington, který byl jedním z zakladatelů a otců amerického národa. Washington byl také velitelem kontinentální armády během americké války za nezávislost, která probíhala mezi koloniemi a Británií v letech 1775-1783. Washington byl respektovaný a oblíbený vůdce, který položil základy americké demokracie, ústavy a federální vlády. Washington byl zvolen prezidentem dvakrát a vládl od roku 1789 do roku 1797. Washington zemřel v roce 1799 ve věku 67 let.
  • V roce 1902 se narodil americký spisovatel a novinář Charles Lindbergh, který byl prvním člověkem, který přeletěl Atlantský oceán bez mezipřistání v roce 1927. Lindbergh vzlétl z New Yorku v letadle Spirit of St. Louis a po 33 hodinách a 30 minutách přistál v Paříži, kde byl nadšeně přivítán davem. Lindbergh se stal celosvětově slavným a obdržel mnoho ocenění a poct, včetně Medaile cti a Pulitzerovy ceny. Lindbergh se také věnoval výzkumu a vynálezům v oblasti letectví a medicíny. Lindbergh zemřel v roce 1974 ve věku 72 let.
  • V roce 1974 byla unesena americká novinářka a dědička Patty Hearstová, která byla členkou bohaté a vlivné rodiny Hearstů, vlastnící mnoho novin, časopisů, rozhlasových a televizních stanic. Hearstová byla unesena teroristickou skupinou zvanou Symboleská osvobozenecká armáda (SLA), která požadovala výkupné a politické ústupky. Hearstová byla držena v zajetí více než dva roky, během kterých prošla procesem tzv. stockholmského syndromu, kdy se ztotožnila s filozofií svých únosců.
  • Hearstová se účastnila několika ozbrojených akcí SLA, včetně loupeže banky, za což byla později odsouzena k sedmi letům vězení. Hearstová byla propuštěna po 22 měsících na základě milosti prezidenta Jimmyho Cartera. Hearstová se později vrátila k normálnímu životu, provdala se, měla děti a věnovala se charitě a herectví.
Sdílejte článek