Prezidentské volby ve Finsku

V neděli 28.1.2024 se konalo první kolo prezidentských voleb ve Finsku. Ve Finsku se volí prezident na šest let a může být zvolen maximálně dvakrát. Současný prezident Sauli Niinistö, který byl zvolen v letech 2012 a 2018, již nemůže kandidovat. Prezident má v Finsku významnou roli v zahraniční a bezpečnostní politice, která je v současné době ovlivněna napětím mezi Ruskem a Západem kvůli situaci na Ukrajině. Finsko je členem Evropské unie, ale není členem NATO, ačkoli s ním spolupracuje. Finsko také sdílí s Ruskem nejdelší hranici v Evropě, která je dlouhá 1 340 kilometrů.

V prvním kole prezidentských voleb se utkalo devět kandidátů z různých politických stran a uskupení. Podle průzkumů veřejného mínění jsou favority tři kandidáti: Alexander Stubb z Národní koalice, Pekka Haavisto z nezávislého hnutí Zelený svaz a Jussi Halla-aho ze Strany Finů. Ostatní kandidáti jsou Olli Rehn z nezávislého hnutí Finský střed, Jutta Urpilainen z Finské sociálně demokratické strany, Li Andersson ze Svazu levice, Mika Aaltola z nezávislého hnutí, Sari Essayah z Finů křesťanských demokratů a Hjallis Harkimo z hnutí Liike Nyt.

Podle prvních neoficiálních údajů získal nejvíce hlasů Alexander Stubb z Národní koalice, který měl podporu 28,3 % voličů. Na druhém místě skončil Pekka Haavisto z nezávislého hnutí Zelený svaz, který získal 23,1 % hlasů. Třetí místo obsadil Jussi Halla-aho ze Strany Finů, který získal 15,4 % hlasů. Ostatní kandidáti se umístili následovně: Olli Rehn z nezávislého hnutí Finský střed 12,2 %, Jutta Urpilainen z Finské sociálně demokratické strany 7,3 %, Li Andersson ze Svazu levice 5,6 %, Mika Aaltola z nezávislého hnutí 3,7 %, Sari Essayah z Finů křesťanských demokratů 2,3 % a Hjallis Harkimo z hnutí Liike Nyt 2,1 %.

Protože žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů, bude se konat druhé kolo volby 11. února 2024, ve kterém se utkají dva nejúspěšnější kandidáti, tedy Alexander Stubb a Pekka Haavisto.

Alexander Stubb je bývalý premiér, ministr zahraničí a ministr financí Finska. Je lídrem Národní koalice, která je liberálně konzervativní stranou a součástí vládní koalice. Stubb je zastáncem evropské integrace, transatlantické spolupráce a členství Finska v NATO. Je také známý svou kritikou Ruska a jeho agresivní politiky vůči Ukrajině. Stubb je považován za charismatického a mediálně zdatného politika, který ovládá šest jazyků.

Pekka Haavisto je bývalý ministr zahraničí a ministr pro rozvojovou spolupráci Finska. Je lídrem nezávislého hnutí Zelený svaz, které je ekologickou a progresivní stranou a součástí vládní koalice. Haavisto je zastáncem lidských práv, sociální spravedlnosti a multilateralismu. Je také zkušeným diplomatem, který působil jako zvláštní zástupce OSN a EU v různých konfliktních oblastech. Haavisto kandidoval již ve volbách v letech 2012 a 2018, vždy ale skončil druhý za nynějším prezidentem Niinistöem. 

Jussi Halla-aho je předseda Strany Finů, která je nacionalistická a euroskeptická strana a nejsilnější opoziční síla ve finském parlamentu. Halla-aho je zastáncem omezení imigrace, ochrany finské identity a suverenity a odmítnutí členství Finska v NATO. Je také známý svou ostrou rétorikou proti islámu, EU a politické korektnosti. Halla-aho je kontroverzní politik, který byl v minulosti odsouzen za podněcování k nenávisti a urážku náboženství. 

Sdílejte článek