Pokus o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu

Ve středu 31. ledna 2024 našli zaměstnanci izraelského velvyslanectví ve Stockholmu podezřelý předmět uvnitř areálu budovy. Podle některých zdrojů se jednalo o ruční granát, který byl přehozen přes plot. Velvyslanectví okamžitě upozornilo švédskou policii, která vyhlásila velkou bezpečnostní operaci a evakuovala okolní oblast.

Přivolaní pyrotechnici zjistili, že předmět je nebezpečný a obsahuje výbušninu. Rozhodli se jej zneškodnit kontrolovaným výbuchem. Nikdo nebyl zraněn ani ohrožen. Izraelský velvyslanec ve Švédsku Ziv Nevo Kulman označil incident za „pokus o útok“ na velvyslanectví a jeho zaměstnance. Na X napsal: „Nenecháme se zastrašit terorem.“

Švédská policie zahájila vyšetřování a odmítla sdělit podrobnosti o povaze předmětu nebo o tom, jak se dostal do areálu velvyslanectví. Zatím nikdo nepřevzal odpovědnost za incident. Izraelské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, ve kterém odsoudilo „teroristický čin“ a poděkovalo švédským úřadům za jejich rychlou a profesionální reakci.

Tento incident je dalším v řadě napadání izraelských diplomatických misí v zahraničí. V minulosti byly cílem útoků izraelské velvyslanectví v Indii, Gruzii, Thajsku, Argentině a dalších zemích. Tyto útoky jsou často spojovány s íránskými nebo libanonskými militantními skupinami, které se snaží podkopat izraelskou bezpečnost a mezinárodní postavení.

Izrael a Švédsko mají složité diplomatické vztahy, které se zhoršily po uznání Palestiny jako státu švédskou vládou v roce 2014. Izrael tento krok ostře kritizoval a označil jej za „zrádný“ a „jednostranný“. Švédsko je jedinou západoevropskou zemí, která uznala Palestinu jako stát. Obě země si také vyměnily ostrá slova ohledně izraelsko-palestinského konfliktu, lidských práv, osadnické politiky a role Evropské unie v mírovém procesu.

Sdílejte článek