V Sydney napadl ženu žralok

Lauren O’Neill, 29 let, utrpěla vážné zranění, když ji v pondělí večer kousl do nohy žralok bělavý u soukromého mola v zátoce Elizabeth v Sydney v Port Jackson. Paní O’Neill plavala blízko břehu, když se vydala k lodi, ale na cestě zpět k nábřeží ji žralok napadl. Sousedé, včetně místní veterinářky, která právě koupila sadu obvazů pro svou praxi, jí poskytli první pomoc a zastavili krvácení. Záchranáři, včetně zdravotníků a vrtulníku, brzy dorazili a ošetřili paní O’Neill, než ji odvezli do nemocnice sv. Vincence, kde okamžitě podstoupila operaci. Očekává se, že se plně uzdraví.

Port Jackson (také Sydney Harbour) je záliv Tichého oceánu v Austrálii. Jedná se o přírodní přístav, okolo kterého vzniklo město Sydney. Jeho základem se stalo 26. ledna 1788 vylodění Arthura Phillipa, prvního guvernéra Nového Jižního Walesu, kterým byla založena první evropská kolonie v Austrálii. Mezi nejvýznamnější stavby v zálivu patří Harbour Bridge a Sydneyská opera.

Paní O’Neill vydala prohlášení, ve kterém poděkovala svým „hrdinským“ a „velmi laskavým“ sousedům za „zásadní první pomoc“, kterou jí poskytli. Také poděkovala zdravotníkům a policistům za jejich „rychlé jednání na místě“ a klinickým a specializovaným chirurgickým týmům, kteří jí pomohli v nemocnici. „Pracovali celou noc, její pravděpodobné plné uzdravení je důkazem jejich mimořádných dovedností,“ uvedlo prohlášení.

Útok žraloka v Sydney je „velmi vzácný“, řekla odbornice na žraloky Amy Smoothey. „Poslední incident, který se odehrál v Sydney, byl v roce 2009,“ řekla australskému vysílání ABC. V roce 2009 byl australský námořní potápěč při cvičení v zálivu zohaven žralokem bělavým, který mu utrhl ruku a část nohy. V únoru 2022 byl 35letý Brit smrtelně zraněn žralokem, když plaval u pobřeží Sydney. Byl to první smrtelný útok žraloka v Sydney od roku 1963.

Žraloci bělavý (nebo také žraloci býčí) jsou velcí a obvykle se vyskytují v teplých, mělkých vodách, nicméně dokážou přežít i ve sladkých vodách a plavou po řekách. Žraloci bělaví, bílí a tygří jsou zodpovědní za většinu zaznamenaných neprovokovaných útoků na lidi.

Sdílejte článek