Proč je Aperol v létě tak populární?

Aperol Spritz je osvěžující koktejl, který se skládá z půl sklenice prosecca, třetiny sklenice hořkého likéru Aperol, kostek ledu a trochy sody. Podává se s velkou, šťavnatou olivou nebo plátkem pomeranče. Tento nápoj má jasně oranžovou barvu, která připomíná slunce a léto.

Jak Aperol Spritz vznikl?

Původ Aperol Spritz sahá do 19. století, kdy Rakousko okupovalo Benátsko a vládlo mu po desetiletí. Rakouští vojáci neměli chuť na těžké benátské víno Malvasia a převzali svou tradici “Spritzen”, přidávání trochy perlivé vody do sklenice bílého vína. Tím vznikl první spritz, což je německý výraz pro střik.

Nápad použít místní perlivé víno prosecco místo bílého vína a smíchat ho s hořkým likérem přišel mnohem později, když se Benátčané rozhodli, že naředěné víno je příliš slabé a začali přidávat Aperol, Select, Campari nebo Cynar (v pořadí od nejsladšího po nejhořčejšího).

Aperol byl vynalezen v roce 1919 bratry Mariem a Vittoriem Pillou, kteří vařili, drtili a destilovali 30 aromatických bylin po dobu devíti měsíců v Benátkách. Tento likér má nižší obsah alkoholu (11 %) než jeho sestra Campari (24 %) a je sladší a méně hořký.

Jak se stal Aperol Spritz populárním?

Aperol Spritz se stal symbolem italského životního stylu a kultury aperitiva, tedy předvečerního pití a pojídání malých občerstvení. V Itálii je tento koktejl tak oblíbený, že italská ministryně Eugenia Roccella prohlásila, že je zodpovědný za populační krizi, protože mladé páry si vybírají mezi “pitím spritzu a mít děti”.

V posledních letech se Aperol Spritz rozšířil i do zbytku světa a stal se módním nápojem léta. V New Yorku ho můžete nalézt v nejokouzlujících podnicích od terasy Independent Art Fair v Tribeca po pekárnu na obyčejné brooklynské ulici. V Paříži je Aperol Spritz nyní běžný prvek většiny kaváren vedle místního pastisu a kiru.

Proč je Aperol Spritz dokonalým letním nápojem?

Aperol Spritz je ideálním letním nápojem hned z několika důvodů. Je lehký, osvěžující a má nízký obsah alkoholu, takže ho můžete pít bez obav o opilost nebo dehydrataci. Je také snadno připravitelný, stačí jen pár ingrediencí a led. A hlavně je to nápoj, který vás uvolní a přenese do atmosféry italského léta, plného slunce, radosti a pohody.

Recept na Aperol Spritz je jednoduchý a snadno si ho můžete připravit doma. Existuje několik variant receptu, ale zde je jeden z nejčastějších:

  • Do velké vinné sklenice na nožce vložte 3 až 4 kocky ledu.
  • Nalijte do ní 60 ml prosecca (nebo 3 díly, pokud chcete připravit více nápoje).
  • Přidejte 40 ml Aperolu (nebo 2 díly).
  • Dolejte 20 ml sody (nebo 1 díl).
  • Ozdobte plátkem pomeranče

Sdílejte článek