Florida se vyrovnává s následky bouře Idalia

Florida se snaží vyrovnat s následky bouře Idalia, která zasáhla stát v úterý ráno jako hurikán třetí kategorie. Bouře způsobila rozsáhlé záplavy, poškození majetku a výpadky elektrického proudu. Některá města na pobřeží zažila nejhorší bouři za posledních 100 let. Prezident Joe Biden varoval, že bouře je stále velmi nebezpečná a vyzval obyvatele, aby dodržovali pokyny úřadů.

Zatím nejsou potvrzeny žádné úmrtí způsobené bouří, ale floridská dálniční hlídka oznámila, že dva muži zemřeli při autonehodách způsobených deštivými podmínkami. Bouře je stále aktivní a hrozí další povodně a vichřice v jiných státech.

Bouře Idalia se zformovala v Karibském moři minulý týden a postupně nabírala na síle, když mířila k Floridě. V pondělí večer dosáhla statusu hurikánu a v úterý ráno udeřila na pobřeží Floridy poblíž města Cedar Key s větry až 200 km/h. Bouře pak pokračovala do vnitrozemí a zasáhla stát Georgii, kde byla oslabena na tropickou bouři. Přesto stále přinášela silné větry a potenciálně život ohrožující povodně. Očekává, že během čtvrtka bude bouře pokračovat podél jihovýchodního pobřeží USA.

Bouře Idalia za sebou zanechala scénu zkázy a chaosu. Některá města na pobřeží Floridy byla zaplavena téměř třímetrovou přílivovou vlnou. Například město Cedar Key bylo úplně pod vodou. Úřady konstatovaly, že Idalia je nejsilnější bouře, která zasáhla tuto část Floridy za více než 100 let. V některých oblastech byly poškozeny domy, obchody, silnice a elektrické vedení. V historickém městě Perry došlo k požárům několika podniků v centru.

Bouře způsobila také rozsáhlé výpadky elektrického proudu. V úterý večer bylo bez proudu více než 225 000 lidí na Floridě a dalších 230 000 v Georgii. Na Floridě bylo připraveno až 40 000 pracovníků elektrických společností, aby obnovili dodávky elektřiny po odeznění bouře. Bouře ovlivnila rovněž dopravu a školství. Některé lety byly zrušeny nebo odloženy a některé školy byly uzavřeny.

Prezident Biden ve středu prohlásil, že federální vláda je připravena poskytnout pomoc postiženým státům a komunitám. Řekl také, že bouře je stále velmi nebezpečná a vyzval lidi, aby dodržovali pokyny úřadů a evakuovali se, pokud je to nutné. Několik okresů na Floridě bylo stále pod evakuačními příkazy i ve středu večer. Guvernér Floridy Ron DeSantis vyhlásil v pondělí stav nouze pro celý stát a mobilizoval národní gardu. Guvernér Georgie Brian Kemp vyhlásil stav nouze pro 92 okresů ve státě.

Sdílejte článek