Mise Chandrayaan-3

Jak si vede indický měsíční vozítko Pragyaan od svého přistání na Měsíci?

Před týdnem se Indie stala čtvrtou zemí na světě, která úspěšně přistála na Měsíci po USA, Sovětském svazu a Číně. Její mise Chandrayaan-3 je historickým úspěchem a ukazuje její ambice stát se vesmírnou velmocí. Mise Chandrayaan-3 umístila na měsíční půdu robotickou sondu Vikram, která nesla ve svých útrobách lunírní vozidlo Pragyaan. Pragyaan je sanskrtské slovo pro moudrost. Několik hodin po přistání Pragyaan opustil sondu a udělal své první kroky na Měsíci. Indická vesmírná agentura Isro poskytuje pravidelné aktualizace o nálezech Pragyaanu, fotografiích, které pořizuje, vzdálenosti, kterou urazil, a tom, jak se vyrovnává s překážkami na své cestě.

Řekněte sýr

Doposud jsme viděli jen videa a obrázky roveru, které pořídila sonda. Ale ve středu ráno se Pragyaan otočil svou kamerou na svého rodiče – sondu Vikram – a řekl: “Usmějte se, prosím!” Černobílý snímek ukazuje Vikram se všemi šesti nohami pevně zakořeněnými na měsíčním povrchu. Isro uvedla, že tento “obraz mise” byl pořízen navigační kamerou na palubě vozítka Pragyaan.

Za posledních několik dnů byl Pragyaan velmi pracovitý. V úterý večer Isro oznámila, že laserový detektor na palubě provedl měření elementárního složení povrchu poblíž jižního pólu Měsíce a našel na měsíční půdě celou řadu chemikálií, včetně síry a kyslíku. Přístroj jednoznačně potvrdil přítomnost síry, uvedla agentura a dodala, že předběžná analýza také “odhalila přítomnost hliníku, vápníku, železa, chromu, titanu, manganu, křemíku a kyslíku”. “Nadále probíhá důkladné zkoumání ohledně přítomnosti vodíku,” dodala.

Pragyaan už od svého vysazení na Měsíci dojel docela daleko, přestože musel kvůli hlubokým kráterům změnit původní kurz, aby zůstal v bezpečí. Dva dny po přistání Isro uvedla, že Pragyaan – který se pohybuje rychlostí 1 cm za sekundu úspěšně urazil vzdálenost 8 metrů.

Další plány Indické měsíční mise

Pragyaanr má na Měsíci strávit 14 dní, což odpovídá jednomu měsíčnímu dni. Během této doby bude zkoumat povrch a podpovrch Měsíce pomocí svých šesti nástrojů, které mají za cíl analyzovat chemické a minerální složení, teplotu, tvrdost a magnetismus. Rover také odešěle data o seismické aktivitě a plazmatu na Měsíci.

Mise Chandrayaan-3 je pokračováním předchozích dvou měsíčních misí Indie. Chandrayaan-1 byla orbitální sonda, která byla vypuštěna v roce 2008 a objevila stopy vody na Měsíci. Chandrayaan-2 byla kombinovaná sonda a lander, která byla vypuštěna v roce 2019, ale selhala při pokusu o přistání na jižním pólu.

Podle indické vesmírné agentury Isro stála mise Chandrayaan-3 přibližně 6,15 miliard rupií, což je asi 75 milionů dolarů. To je méně než náklady na některé hollywoodské filmy nebo dokonce i indický film Adipurush. Náklady na misi jsou také nižší než náklady na předchozí misi Chandrayaan-2, která měla rozpočet 96,5 milionu dolarů.

Sdílejte článek