Roman Ďurčo byl zvolen do čela největší české odborové organizace KOVO na další pětileté období. Rozhodnutí o jeho opětovném zvolení padlo na sjezdu, který se konal v Praze. Delegáti sjezdu vyjádřili důvěru Ďurčovi, který se tak i nadále stává klíčovou postavou v českém odborovém hnutí.
Na sjezdu KOVO se sešlo více než 300 delegátů, kteří zastupovali odborové organizace z různých oblastí průmyslu. V rámci sjezdu proběhly diskuse o aktuálních tématech, která se dotýkají pracovních podmínek, mezd a sociálního dialogu v České republice. Delegáti se shodli na potřebě pokračovat v aktivní obraně práv zaměstnanců a zlepšování pracovních podmínek.
Roman Ďurčo, který byl zvolen poprvé do čela KOVO před pěti lety, se ve svém projevu zaměřil na úspěchy, kterých odborový svaz dosáhl během jeho dosavadního vedení. Zmínil například úspěšné vyjednávání o mzdách v několika klíčových odvětvích a posílení postavení odborů v rámci sociálního dialogu s vládou a zaměstnavateli. Ďurčo také zdůraznil důležitost solidarity mezi odborovými organizacemi a potřebu sjednocení sil v boji za práva zaměstnanců.
Nově zvolení místopředsedové Rudolf Procházka a Josef Polášek byli rovněž představeni delegátům. Procházka, který má dlouholeté zkušenosti v odborovém hnutí, se zaměří na otázky vzdělávání a zvyšování kvalifikace pracovníků. Polášek, jehož zaměření je na oblast kolektivního vyjednávání, přislíbil, že se bude aktivně podílet na zlepšování pracovních podmínek v průmyslových odvětvích.
Sjezd KOVO byl také příležitostí k diskusi o aktuálních výzvách, kterým české odbory čelí. Delegáti se shodli na tom, že je nutné reagovat na měnící se ekonomické podmínky, digitalizaci a nové formy práce, které přinášejí jak příležitosti, tak i rizika pro zaměstnance. V rámci diskuse byla zdůrazněna potřeba inovativních přístupů k odborovému organizování a zapojení mladých lidí do odborového hnutí.
Roman Ďurčo se ve svém projevu rovněž vyjádřil k situaci na trhu práce, která je ovlivněna nejen ekonomickými faktory, ale také demografickými změnami. Podle jeho slov je důležité, aby odbory hrály aktivní roli v prosazování politik, které podporují zaměstnanost a zajišťují důstojné pracovní podmínky pro všechny zaměstnance.
Delegáti sjezdu se také zabývali otázkami mezinárodní spolupráce a solidarity s odbory v dalších zemích. Bylo zdůrazněno, že silné odbory v Evropě jsou klíčové pro ochranu práv pracovníků a zajištění spravedlivého pracovního trhu. KOVO se tak zavázalo k dalšímu posilování spolupráce s evropskými odborovými organizacemi a k podpoře společných iniciativ, které se zaměřují na ochranu pracovních práv.
Sjezd KOVO rovněž přinesl řadu usnesení, která se týkají konkrétních kroků, jež odborová organizace plánuje podniknout v následujících letech. Mezi hlavní priority patří zlepšení pracovních podmínek v průmyslových odvětvích, podpora vzdělávání a profesního rozvoje zaměstnanců a aktivní zapojení do sociálního dialogu na všech úrovních.
Roman Ďurčo, jakožto znovuzvolený předseda, vyjádřil vděčnost delegátům za důvěru a ujistil je, že se bude i nadále snažit o posílení postavení odborů a ochranu práv zaměstnanců. Jeho cílem je vytvořit silnější a jednotnější odborový svaz, který bude schopen efektivně reagovat na výzvy současného trhu práce a hájit zájmy všech svých členů.
Sjezd KOVO tak ukázal, že odborové hnutí v České republice je připraveno čelit novým výzvám a pokračovat v obraně práv zaměstnanců. Roman Ďurčo a jeho tým se zavázali k aktivní práci na zlepšení pracovních podmínek a posílení postavení odborů v české společnosti.