silicon-valey-bank

Silicon Valley Bank padla

11.3.2023

Američtí regulátoři uzavřeli Silicon Valley Bank (SVB) a převzali kontrolu nad jejími klientskými vklady při největším krachu americké banky od roku 2008. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard USD (4,6 bilionu Kč) a vklady 175,4 miliardy USD. Pád SVB přichází krátce poté, co zbrankrotovala americká kryptoměnová banka Silvergate.

Tyto kroky přišly v době, kdy se firma, klíčový poskytovatel půjček v oblasti technologií, snažila získat peníze na pokrytí ztráty z prodeje aktiv ovlivněných vyššími úrokovými sazbami. Její potíže vyvolaly nával klientských výběrů a vyvolaly obavy o stav bankovního sektoru.

Banka Silicon Valley čelí „nedostatečné likviditě a platební neschopnosti“, uvedli bankovní regulátoři v Kalifornii, kde má firma své sídlo, při oznámení převzetí.

Tato zpráva přiměla investory a zákazníky k útěku z banky. Akcie zaznamenaly ve čtvrtek největší jednodenní propad v historii, když se propadly o více než 60 % a dále se propadly v prodejích po hodinách, než bylo obchodování zastaveno.

Obavy, že by jiné banky mohly čelit podobným problémům, vedly ve čtvrtek a brzy v pátek k celosvětově rozšířenému prodeji akcií bank.

Kdo je Silicon Valley Bank?

Silicon Valley Bank je americká banka se sídlem v kalifornském městě Santa Clara. Banka byla založena v roce 1983 a specializuje se na poskytování finančních služeb pro společnosti z oblasti technologií, zdravotnického průmyslu, venture kapitálu a souvisejících odvětví.

SVB se zaměřuje na poskytování úvěrů, správu hotovosti, zajišťování plateb, investiční poradenství, kapitálové trhy a další služby pro inovativní společnosti v oblasti technologií a start-upů. Banka má pobočky v USA, Kanadě, Evropě, Asii a Izraeli a nabízí služby víc než 30 zemích.

Silicon Valley Bank se stal klíčovým hráčem v oblasti inovativního podnikání a start-upů v Silicon Valley a jeho okolí. Banka se pyšnila tím, že v minulosti poskytla finanční podporu mnoha významným technologickým společnostem včetně Facebooku, Twitteru, LinkedIn, Tesla Motors a dalším.

Sdílejte článek