oscar

Oscar 2023 slibuje bitvy Austin Butler vs. Brendan Fraser a Cate Blanchett vs. Michelle Yeoh

12.3.2023

Všechny oči budou dnes večer upřeny do Hollywoodu, aby se ukázalo zda snímek Všechno, všude, najednou završí svůj letošní úspěch u diváků i tím, že získá Oscary. Excentrické multivesmírné dobrodružství je favoritem na získání Oscara za nejlepší film a nominace má i v řadě dalších kategorií. Snímek kombinující sci-fi, fantasy, drama, akčňák i komedii získal celkem jedenáct nominací, což je nejvyšší počet letošního roku.

Největšíji konkurenty mu budou patrně snímky Na západní frontě klid a Víly z Inisherinu.

Mezi herci se mezi největší favority na získání Oscara letos řadí do fronty Austin Butler, Brendan Fraser, Cate Blanchett nebo Michelle Yeoh.

Předávání cen Oscar za rok 2023 se zdá být jedním z nejnepředvídatelnějším za poslední roky. Tři ze čtyř hereckých kategorií jsou příliš vyrovnané na to, aby se dalo předvídat letošního vítěze. Na dalších významných filmových ceremoniálech, jako jsou ceny SAG, Baftas a Zlaté glóby, se letos vítězové lišili a tak neexistuje ani shoda na tom, kdo zvítězí na Oscarech.

Kdo se letos představí na Oscarech?

Tradičně se vrací čtyři úřadující vítězové z loňského Oscara, aby předali ceny svým nástupcům. Letos se však vracejí pouze tři z vítězů roku 2022 – Jessica Chastain, Ariana DeBose a Troy Kotsur – čtvrtý, Will Smith, chybí, protože má 10 let zákaz účasti na Oscarech.

Mezi hlavní hvězdy prezentující letos kategorie patří Harrison Ford, Nicole Kidman, Samuel L Jackson, Dwayne Johnson, Zoe Saldaña, Sigourney Weaver, John Travolta, Emily Blunt, Glenn Close, Jennifer Connelly, Antonio Banderas, Elizabeth Banks, Hugh Grant, Salma Hayek Pinault, nebo Florence Pugh.

Kdo jsou favoriti na získání Oscara 2023?

Letošní vítěze je po nějaké době nejobtížnější předvídat. Jediným kandidátem, kde se všeobecně věří, že Oscara letos získá, je hvězda Všechno všude a najednou Ke Huy Quan, který je nominován na nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Jinak je všude o co hrát. Brendan Fraser (Velryba) a Austin Butler (Elvis) získali řadu cen pro nejlepšího herce na jiných významných akcích a každý z nich by mohl Oscara získat.

V kategorii hereček se patrně rozhodne mezi Michelle Yeoh (Všechno všude, najednou), která vyzve Cate Blanchett (Tár).

Nejlepší herečka ve vedlejší roli je pravděpodobně nejotevřenější z hereckých kategorií – s trojbojem mezi Angelou Bassett (Black Panther: Wakanda nechť žije), Kerry Condon (Víly z Inisherinu) a Jamie Lee Curtis (Všechno všude, najednou).

Kdo získá Oscara 2023 za nejlepší film?

Největším favoritem je letos s přehledem snímek Všechno všude, najednou, protože vyhrál téměř všechny hlavní letošní festivaly, s významnou výjimkou britské Bafta. Britská akademie měla o film mnohem menší zájem než američtí diváci a přisoudila výhru snímku Na západní frontě klid. Epos z první světové války je tak druhým favoritem bookmakerů na hlavní cenu, následovaný snímkem Víly z Inisherinu.

O nejlepším snímku rozhoduje na Oscarech preferenční hlasování – členové akademie jsou požádáni, aby seřadili 10 nominovaných filmů od oblíbených po nejméně oblíbené. To může způsobit, že film, který má vášnivou podporu mezi hlasitými příznivci může prohrát s filmem, který celkově potěšil širší počet hlasujících.

Černým koněm předávání Iscarů by tak mohl být snímek Top Gun: Maverick pokud by získal velký počet hlasů na druhém a třetím místě, o čemž se hovoří.

Slavnostní ceremoniál předávání Oscarů začne 13. března 2023 v 01:00 ráno našeho času. Předávání cen je naplánováno na tři hodiny – ale ceremoniál se téměř každý rok opozdí, často minimálně o 30 minut.

Sázkové kursy na získání Oscara 2023

Na to, kdo získá letošního Oscara si můžete i vsadit u sázkových kanceláři. V tabulce uvádíme kurzy na vítěze.

Kurzy na Nejlepší filmFortuna kurzyTipsport kurzyBetano kurzy
Všechno, všude, najednou1,051,121,08
Na západní frontě klid121110
Víly z Inisherinu 101515
Top Gun: Maverick 202022
Nejlepší herečka Fortuna kurzyTipsport kurzyBetano kurzy
Blanchett Cate22,22,1
Yeoh Michelle1,71,61,65
Nejlepší herecFortuna kurzyTipsport kurzyBetano kurzy
Fraser Brandon1,451,41,4
Farrell Colin101512
Butler Austin2,12,52,6
Sdílejte článek