Španělská vláda schválila amnestii pro katalánské separatisty, parlamenet ho odmítl

Španělská vláda vedená socialistou Pedrem Sánchezem schválila v úterý 30. ledna 2024 kontroverzní zákon o amnestii pro devět katalánských separatistických vůdců, kteří byli odsouzeni k dlouhým trestům za pokus o vyhlášení nezávislosti Katalánska v roce 2017. Zákon má být podle vlády gestem smíření a dialogu s katalánskou regionální vládou, která požaduje referendum o samostatnosti. Opozice však zákon ostře kritizuje a označuje ho za zradu, ústupněk a porušení zákona.

Španělský parlament však navzdory očekávání návrh zákona o amnestii pro katalánské separatisty odmítl. Katalánská strana Junts do poslední chvíle jednala se socialisty, autory návrhu zákona, avšak neúspěšně. Junts podle agentury Reuters požadovala mimo jiné odstranění výjimek ohledně trestných činů souvisejících s terorismem, jelikož někteří z jejích politiků jsou pro podezření z nich vyšetřovaní. Návrh zákona se nyní vrátí do výboru a časem by se mohl dočkat nového hlasování na plénu.

Zákon o amnestii umožňuje propuštění devíti katalánských separatistů, kteří byli v roce 2019 odsouzeni k trestům od 9 do 13 let vězení za vzpouru, zneužití veřejných prostředků a neposlušnost. Mezi nimi jsou bývalý místopředseda katalánské vlády Oriol Junqueras, bývalá předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadell a několik bývalých ministrů a aktivistů. Zákon také zrušuje pokuty a zákazy veřejných funkcí, které jim byly uloženy. Zákon však nezahrnuje bývalého katalánského prezidenta Carlese Puigdemonta, který uprchl do Belgie a je stíhán ve Španělsku za vzpouru.

Zákon o amnestii vyvolal silné reakce v španělské společnosti a politice. Katalánské separatistické strany zákon přivítaly jako krok vpřed, ale zároveň zdůraznily, že není dostatečný a že budou nadále usilovat o právo na sebeurčení. Katalánský prezident Pere Aragonès prohlásil, že zákon je “příležitostí k otevření nové etapy dialogu a vyjednávání”. Bývalý prezident Puigdemont zákon označil za “spravedlivý a nezbytný”, ale také za “nedostatečný a pozdní”. Podle něj je potřeba zrušit i trestní stíhání dalších stovek katalánských separatistů, kteří jsou obviněni z účasti na referendu a jednostranném vyhlášení nezávislosti v roce 2017.

Španělská opozice zákon o amnestii ostře odmítá a považuje ho za ústupek separatistům, kteří podle ní porušili ústavu a zákon. Opoziční strany také varují, že zákon podkopává nezávislost soudů a autoritu státu. Lídři pravicových stran Lidová strana, Ciudadanos a Vox vyzvali k masovým protestům proti zákonu a požadovali jeho zrušení. Předseda Lidové strany Pablo Casado prohlásil, že Sánchez “obrátil politiku vzhůru nohama” a “zradil Španěly”. Předseda Ciudadanos Inés Arrimadas zákon označil za “nelegální, nemorální a nebezpečný”. Předseda Voxu Santiago Abascal zákon nazval za “útok na národní jednotu a suverenitu”.

Sdílejte článek