Svět knihy 2024: Svátek literatury a kultury

Svět knihy 2024, jeden z nejvýznamnějších literárních veletrhů a festivalů v České republice, se bude letos konat od 23. do 26. května 2024 na Výstavišti Praha v Holešovicích. Tato prestižní akce přitahuje tisíce návštěvníků, kteří se mohou těšit na bohatý program plný autorských čtení, diskusí, workshopů a kulturních aktivit.

Hlavním tématem letošního ročníku je „Das Buch“, což odkazuje na německou literaturu, kulturu a její vliv na světovou literární scénu. Hostující zemí bude Německo, které představí své literární hvězdy a kulturní programy zaměřené na bohatou německou literární tradici.

Významní Hosté

Na Svět knihy 2024 přijede řada významných spisovatelů a osobností literárního světa. Mezi potvrzenými hosty jsou například:

  • Elif Shafak: Turecko-britská spisovatelka známá svými romány o ženských právech, identitě a politice, jako je „Bastard of Istanbul“.
  • Bernhard Schlink: Německý autor, jehož nejznámější dílo „Předčítač“ se stalo mezinárodním bestsellerem a bylo zfilmováno.
  • Jenny Colgan: Britská spisovatelka známá pro své populární romantické komedie a feel-good romány, jako je „The Little Shop of Happy Ever After“.
  • John Boyne: Irský autor známý především pro svůj román „Chlapec v pruhovaném pyžamu“, který se stal světovým bestsellerem.
  • Colson Whitehead: Americký spisovatel a dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny za své romány „Podzemní železnice“ a „Nickel Boys“.

Program a Aktivity

Součástí Světa knihy jsou také různé doprovodné akce, jako jsou literární kavárny, setkání s překladateli a odborné semináře. Tyto akce poskytují prostor pro odborné diskuse a výměnu zkušeností mezi literárními profesionály. Program veletrhu je rozdělen do několika tematických sekcí, které zahrnují:

  • Autorská Čtení a Besedy: Setkání s autory, kteří budou číst ze svých knih a diskutovat o literatuře a kultuře.
  • Literární Workshopy: Praktické dílny zaměřené na tvůrčí psaní, překlad a literární kritiku.
  • Dětský Program: Speciální sekce pro děti a mládež, kde se budou konat čtení, divadelní představení a kreativní workshopy.
  • Výstavy a Instalace: Prezentace výstav a uměleckých instalací reflektujících hlavní téma festivalu.

Svět knihy je také příležitostí pro nakladatele a knihkupce, kteří představí své nové tituly a edice. Návštěvníci si budou moci zakoupit knihy přímo od vydavatelů a zúčastnit se autogramiád. Kromě literárních akcí nabídne festival bohatý kulturní program zahrnující koncerty, divadelní představení a filmové projekce. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení hudebních skupin a umělců, kteří přispějí k pestré atmosféře veletrhu.

Svět knihy 2024 slibuje být nezapomenutelnou událostí pro všechny milovníky literatury a kultury. S hlavním tématem „Das Buch“ a hostující zemí Německem nabízí širokou škálu aktivit, které osloví jak odbornou, tak laickou veřejnost. Ať už jste vášnivý čtenář, začínající spisovatel nebo jednoduše milovník knih, na tomto veletrhu si jistě přijdete na své.

Sdílejte článek