Trump se vzdal na policejní stanici v Georgii

Bývalý prezident čelí obvinění z pokusu o podvod při volbách

Bývalý americký prezident Donald Trump se vzdal na policejní stanici v Georgii, kde byl obviněn z pokusu o podvod při prezidentských volbách v roce 2020. Trump je podezřelý z toho, že se pokusil ovlivnit volební úředníky v Georgii, aby změnili výsledky ve svůj prospěch.

Trump byl obviněn státním zástupcem Fani Willisovou, která je demokratka a vedla vyšetřování Trumpova telefonátu s Bradem Raffenspergerem, republikánským tajemníkem státu Georgie. V tomto telefonátu, který se uskutečnil 2. ledna 2021, Trump žádal Raffenspergera, aby “našel” dostatek hlasů, které by mu zajistily vítězství nad Joe Bidenem. Biden vyhrál Georgii o 11 779 hlasů.

Trump je obviněn ze čtyř trestných činů: spiknutí k podvodu při volbách, podvodu při volbách, podvodu při hlasování a porušení slibu úředníka. Každý z těchto trestných činů je trestán odvoláním až po dva roky odnětí svobody.

Trump se prezentuje jako oběť politického pronásledování

Trump se na policejní stanici objevil s několika svými právníky a poradci. Předtím nechal vydat prohlášení, ve kterém popřel jakékoli pochybení a označil obvinění za “politicky motivované” a “útok na demokracii”. Trump také tvrdil, že má “silné důkazy” o tom, že volby byly zmanipulovány a že on je skutečným prezidentem.

Trump se snažil využít svého zatčení jako příležitost k propagaci své politické kampaně pro rok 2024, kdy plánuje znovu kandidovat na prezidenta. Jeho webová stránka nabízela propagační materiál s jeho fotografií z policejní stanice, jako jsou hrnky, trička a chladicí boxy. Na těchto předmětech byl nápis “Trump 2024: Make America Great Again”.

Trump rovněž žádal své příznivce o finanční podporu a sliboval jim, že bude bojovat proti “hlubokému státu” a “falešným médiím”. Trump řekl, že je hrdý na to, že je “prvním prezidentem v historii USA, který byl zatčen za to, že bránil pravdě”.

Obvinění vyvolala rozdílné reakce

Obvinění proti Trumpovi vyvolala rozdílné reakce mezi politiky a veřejností. Někteří demokraté ocenili krok státního zástupce Willisové a řekli, že je to důkaz, že nikdo není nad zákonem. Řekli také, že Trump musí nést odpovědnost za své pokusy o podkopání demokracie a za podněcování násilí na Kapitolu 6. ledna 2021.

Naproti tomu někteří republikáni odsoudili obvinění jako politickou vendetu a řekli, že je to pokus o zničení Trumpovy politické kariéry. Řekli také, že Trump má právo na svobodu projevu a že jeho telefonát s Raffenspergerem byl jen zdvořilou žádostí o ověření volebních výsledků.

Veřejné mínění je také rozděleno. Podle průzkumu BBC News, který byl proveden mezi 1 000 Američany, 52 % respondentů podporovalo obvinění proti Trumpovi, zatímco 48 % bylo proti. Průzkum ukázal, že 65 % respondentů považovalo Trumpův telefonát s Raffenspergerem za nevhodný, zatímco 35 % ho považovalo za vhodný.

Co bude dál?

Trump se musí dostavit k soudu v Georgii, kde bude čelit obviněním. Datum soudního líčení zatím nebylo stanoveno. Pokud bude Trump uznán vinným, může být odsouzen k odnětí svobody nebo k pokutě. Obvinění také mohou mít dopad na jeho politickou budoucnost, protože by mohly ovlivnit jeho popularitu mezi voliči a jeho schopnost získat finanční prostředky pro svou kampaň.

Trump však neztrácí naději a říká, že je připraven bojovat proti obviněním a dokázat svou nevinu. Trump také říká, že se těší na souboj s Bidenem v roce 2024 a že je přesvědčen, že ho porazí.

Sdílejte článek