gabon-převrat

Vojenský převrat v Gabonu

Gabon, bohatá na ropu, ale chudá země ve střední Africe, se ocitla v chaosu poté, co vojáci oznámili, že převzali moc a zatkli prezidenta Aliho Bonga a jeho syna. Převrat přišel krátce po tom, co byly oznámeny výsledky voleb, které říkaly, že Bongo byl znovu zvolen prezidentem navzdory opozičním stížnostem na podvod. Bongo byl poprvé zvolen v roce 2009 po smrti svého otce Omara Bonga Ondimby, který vládl zemi 41 let. Gabon je nejnovější z bývalých francouzských kolonií v Africe, která zažila v posledních letech převrat – po Mali, Burkina Faso, Guineji a nedávno Nigeru.

Proč armáda převzala moc?

Vůdci převratu nesouhlasili s oficiálními výsledky voleb, které konstatovaly, že Bongo vyhrál s asi dvěma třetinami hlasů. Opozice v úterý řekla, že skutečným vítězem byl její kandidát Albert Ondo Ossa a také, že došlo k rozsáhlému falšování výsledků voleb. Armádní důstojníci tvrdí, že se rozhodli “bránit mír tím, že ukončí současný režim” a dodali, že volby “nesplnily podmínky pro transparentní a důvěryhodné hlasování ,ve které tolik doufal Gabonský lid”.

Gabon se nachází na západním pobřeží Afriky a je známý svými bohatými přírodními zdroji – zejména ropou a kakaem, avšak více než třetina jeho obyvatelstva žije podle statistisckých údajů v chudobě. Gabon, země zhruba stejně velká jako Spojené království, je obydlena pouze 2,4 miliony lidí. 90 % země pokrývají lesy. Pod Bongem se stal první africkou zemí, která dostala platbu za snižování emisí uhlíku tím, že chrání svůj deštný prales. Iniciativa OSN pro středoafrické lesy (Cafi) proplatila Gabonu více než 17 milionů dolarů (12 milionů liber) – jako první část dohody o 150 milionech dolarů uzavřené v roce 2019.

Gabon byl francouzskou kolonií až do roku 1960 a od té doby měl pouze tři prezidenty. Za druhého prezidenta Omara Bonga měl Gabon velmi úzké vztahy s Francií v rámci systému známého jako “Francafrique”, kdy gabonská vláda dostávala politickou a vojenskou podporu výměnou za obchodní výhody. Vztahy mezi oběma zeměmi ochladly poté, co jeho syn Ali vyhrál sporné volby v roce 2009 a francouzské úřady zahájily dlouholeté vyšetřování korupce majetku rodiny Bongo, které bylo později zastaveno.

Kdo je Ali Bongo?

Ali Bongo je velmi pestrápostava – je významným svobodným zednářem, nadšeným fanouškem fotbalu, alea také vydal v 70. letech album funk hudby – dlouho předtím, než se stal prezidentem. Narodil se jako Alain Bernard Bongo v sousedním Kongu-Brazzaville v únoru 1959. Byl ještě na základní škole, když jeho otec Omar Bongo převzal kontrolu nad Gabonem v roce 1967. V roce 1973 se oba muži obrátili k islámu a Alain se stal Ali. Prezident Ali Bongo vládne Gabonu už 14 let.

Jaká je situace na místě?

Ve středu se na internetu objevily videa oslav v Gabonu, včetně záběrů vojáků, kteří nesli Oligui na ramenou a křičeli “prezidente”. Obyvatelé hlavního města Libreville tančili na ulicích. V jednom videu získaném CNN lidé křičí “osvobozeni!” a mávají gabonskou vlajkou v čtvrti Nzeng Ayong hlavního města, vedle vojenských vozidel.

Mezinárodní lídři vyjádřují převážně znepokojení a převrat odsoudili, někteří varovali své občany v Gabonu, aby se ukrývali. Francie, bývalá koloniální mocnost Gabonu, odsoudila “pokus o změnu režimu násilím” a vyzvala k “okamžitému obnovení ústavního pořádku”. Spojené státy řekly, že “podporují respektování ústavy Gabonu” a nabídly pomoc při řešení krize. Africká unie převrat také odsoudila a řekla, že “odmítá jakékoli změny vlády násilím”. OSN vyjádřila “hluboké znepokojení” nad situací a vyzvala k “dialogu mezi politickými aktéry”.

Co bude dál?

Je těžké předpovědět, jak se situace vyvine, protože je nejasné, jak silnou podporu má vojenská junta mezi armádou i civilním obyvatelstvem. Někteří analytici varují, že by mohlo dojít k násilným střetům mezi různými frakcemi nebo etnickými skupinami. Opozice požaduje nové volby a tvrdí, že má mandát od lidu. Bongova strana tvrdí, že volby byly spravedlivé a transparentní a že prezident má legitimitu. Mezinárodní tlak by mohl hrát roli při hledání mírového řešení krize. Budoucnost Gabonu je v tuto chvíli nejistá.

Sdílejte článek