Fotografie roku ukazuje napětí ve společnosti

Vítěznou fotografií letošního ročníku soutěže Czech Press Photo se stal snímek Romana Vondrouše z ČTK, který zachytil roztržku u Obvodního soudu pro Prahu 8. Na fotografii je vidět skupina lidí, kteří přišli podpořit obviněné z pronásledování a obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka v době koronavirové pandemie. Ti se dostali do konfliktu s policií, justiční stráží a těžkooděnci, kteří chránili soudní budovu. Na snímku jsou také vidět česká a slovenská vlajka, které symbolizují národní identitu a historické vazby.

Podle předsedy poroty Petra Mlcha je fotografie nejen dokumentem o konkrétní události, ale také naléhavou zprávou o současné době, kdy se neustále stupňuje agresivita a radikální přístup k řešení složitých otázek. Fotografie také skrytě osvětluje vzestup populismu, který si získává stále větší pozornost veřejnosti i médií. Mlch dodal, že fotografie nevypráví pouze o nás, ale zahrnuje celou Evropu a ovlivňuje naši společnost v celosvětovém měřítku.

Fotograf Roman Vondrouš prozradil, že podobné situace nemá rád, protože se někdy stane, že se situace vyhrotí a začne mela. Fotoreportérům pak nezbývá nic jiného než být opravdu co nejblíže i s potenciálním rizikem, že schytají nějakou tu ránu. Vondrouš také uvedl, že jeho cílem bylo zachytit atmosféru a emoce, které se v takových chvílích odehrávají.

Vondroušův vítězný snímek pochází ze stejnojmenné série, která skončila třetí v kategorii Aktualita. Tu vyhrál Martin Divíšek (EPA) se sérií Zemětřesení v Turecku. Vondrouš skončil ještě třetí v kategorii Sport a druhý v kategorii Kultura. Do 29. ročníku soutěže Czech Press Photo se přihlásilo 236 autorů z Česka a ze Slovenska, zaslali více než čtyři tisíce prací. Vítěze vyhlásili na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu. Ve zdejší Nové budově je ode dneška k vidění i výstava Czech Press Photo 2023, potrvá až do 31. července.

Sdílejte článek