Národní galerie Praha slaví 228 let své existence

Národní galerie Praha je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších kulturních institucí v České republice. Její počátky sahají do roku 1796, kdy byla založena Společnost vlasteneckých přátel umění, která chtěla podporovat a šířit umění mezi širokou veřejností. Společnost založila také první uměleckou akademii v českých zemích, dnešní AVU. Národní galerie Praha je dnes správcem rozsáhlých sbírek umění, které zahrnují díla od středověku po současnost, od českých i zahraničních autorů. Sbírky jsou prezentovány v několika historických i moderních budovách, jako jsou Veletržní palác, Šternberský palác, Schwarzenberský palác, Klášter sv. Anežky České, Kinského zahrada, Zámek Zbraslav a Salmovský palác.

Každoročně na začátku února Národní galerie Praha oslavuje své výročí založení. Letos si připomíná 228 let od doby, kdy skupina osmi představitelů šlechtických rodů položila základy veřejné obrazárny, jedné z prvních v Evropě. Toto výročí je pro Národní galerii Praha příležitostí k poděkování veřejnosti za její podporu a zájem o umění. Proto nabízí během víkendu 3. – 4. února 2024 volný vstup do všech svých sbírkových expozic. Návštěvníci si tak mohou zdarma prohlédnout stálé i dočasné výstavy, které představují různé období, styly a směry umění. Mezi nejatraktivnější patří například expozice 1939–2021: Konec černobílé doby, která mapuje české umění 20. a 21. století v kontextu historických událostí, nebo expozice Středověké umění v Čechách a střední Evropě, která zahrnuje unikátní sbírku gotických deskových maleb, soch a uměleckých řemesel.

Kromě volného vstupu do expozic Národní galerie Praha připravila pro návštěvníky také bohatý doprovodný program, který zahrnuje komentované prohlídky, veřejné dílny, speciální akce, přednášky a koncerty. Program je určen pro všechny generace a zájmové skupiny, od dětí a rodin, přes studenty a seniory, až po odborníky a nadšence. Návštěvníci se tak mohou dozvědět více o historii, současnosti i budoucnosti Národní galerie Praha, o jejích sbírkách, dílech, kurátorech, restaurátorech a dalších pracovnících. Mohou se také zapojit do tvůrčích aktivit, jako je malování, kreslení, modelování, koláž, fotografie, nebo si vyzkoušet různé umělecké techniky a materiály. Program je navržen tak, aby podporoval dialog, interakci a spolupráci mezi návštěvníky a pracovníky Národní galerie Praha, ale také mezi návštěvníky navzájem.

Oslavy 228. výročí založení Národní galerie Praha jsou skvělou příležitostí pro všechny, kteří mají rádi umění, kulturu a historii. Národní galerie Praha vás srdečně zve do svých prostor, kde vás čeká nejen umělecký zážitek, ale také přátelská atmosféra, zábava a inspirace.

Sdílejte článek