Jeden-život-anthony-hopkins

Jeden život: Film o hrdinovi, který zachránil stovky dětí

Jeden život (One Life) je nový životopisný film, který vypráví příběh Nicholase Wintona, britského makléře, který na sklonku druhé světové války zachránil 669 převážně židovských dětí z nacisty okupovaného Československa. Film je inspirován knihou Není-li to nemožné: Život sira Nicholase Wintona, kterou napsala jeho dcera Barbara. Film režíroval James Hawes, který se proslavil televizními seriály jako Slow Horses nebo Ledová archa. Film se natáčel ve Velké Británii a v Česku, kde se odehrává většina děje.

Nicholas Winton se narodil 19. května 1909 v Londýně do židovské rodiny, která se později obrátila ke křesťanství a změnila si jméno z Wertheim na Winton. Vystudoval Stowe School a pracoval jako bankéř v Německu, Francii a Anglii. V roce 1938 se rozhodl odjet na dovolenou do Prahy, kde se setkal s britskými přáteli, kteří mu ukázali situaci židovských uprchlíků, kteří byli ohroženi nacistickou perzekucí. Winton se rozhodl pomoci těmto lidem a založil organizaci, která se snažila dostat co nejvíce dětí do bezpečí v Británii. Winton se osobně postaral o získání potřebných dokumentů, financí a rodin, které by děti přijaly. Během devíti měsíců se mu podařilo uspořádat osm transportů, které odvezly 669 dětí, většinou židovských, do Anglie. Poslední transport, který měl odvézt 250 dětí, byl zrušen kvůli vypuknutí války a většina z těchto dětí poté zahynula v koncentračních táborech

Wintonův čin zůstal po mnoho let neznámý, dokud jeho manželka Grete nenašla v roce 1988 na půdě jeho domu zápisník, který obsahoval seznamy jmen dětí, fotografie, dopisy a další dokumenty. Wintonova dcera Barbara kontaktovala novináře a historiky, kteří začali pátrat po osudech zachráněných dětí. V roce 1988 byl Winton pozván do televizního pořadu That’s Life!, kde byl překvapen setkáním s několika z nich a jejich potomky. Od té doby se Winton stal známým a uznávaným po celém světě a obdržel mnoho ocenění, včetně britského řádu MBE, českého řádu Bílého lva, čestného občanství Prahy a nominace na Nobelovu cenu míru. Winton s mnoha z těch, kterým pomohl, navázal přátelství a účastnil se jejich srazů a oslav. Winton zemřel 1. července 2015 ve věku 106 let.

Film Jeden život sleduje Wintona v různých fázích jeho života, od jeho mládí, kdy cestoval po Evropě, přes jeho dobrovolnickou práci v Praze, kde se setkal s tragickým osudem židovských rodin, až po jeho stáří, kdy se svět dozvěděl o jeho zásluhách a setkal se se svými zachráněnými dětmi. Film ukazuje, jak Winton organizoval transporty dětí do Anglie, kde jim hledal nové domovy, a jak se potýkal s byrokracií, nedostatkem financí a nebezpečím války. Film se dotýká i Wintonových osobních vztahů, jako je jeho láska k Gretel, která zahynula v koncentračním táboře, nebo jeho manželství s Grete, se kterou měl tři děti.

Ve filmu hrají známí herci, jako je Anthony Hopkins, který ztvárnil Wintona v jeho pozdním věku, nebo Johnny Flynn, který si zahrál mladého Wintona. Další role si zahráli Helena Bonham Carter jako Wintonova matka Babette, Jonathan Pryce jako Wintonův otec Rudolf, nebo Olivia Colman jako moderátorka Esther Rantzen, která odhalila Wintonův příběh v televizním pořadu That’s Life. Film také obsahuje archivní záběry a rozhovory se skutečnými účastníky transportů, kteří vyprávějí o svých zkušenostech a vděčnosti k Wintonovi.

Film Jeden život měl světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu 11. září 2023, kde byl nadšeně přijat publikem i kritikou. Film byl chválen za svou emotivní sílu, historickou věrnost a herecké výkony, zejména Hopkinse, který podal mistrovský portrét Wintona. Film Jeden život byl nominován na několik cen, včetně Zlatého lva na Benátském filmovém festivalu, kde získal cenu publika.

Film Jeden život se do českých kin dostane 1.2. 2024, je určen pro diváky od 12 let a má délku 108 minut.

Sdílejte článek