starship

První let kosmické lodi Starship

Kosmická loď Starship je ambiciózní projekt společnosti SpaceX, která chce s ní uskutečnit cesty k Měsíci a Marsu. Starship je plně znovupoužitelná kosmická loď, která se skládá ze dvou částí: horního stupně Starship a spodního stupně Super Heavy. Oba stupně jsou poháněny motory Raptor na kapalný metan a kyslík.

20. dubna 2023 se měl uskutečnit první orbitální testovací let této sestavy. Start byl naplánován z kosmodromu Starbase v Boca Chica v Texasu a měl trvat asi 90 minut. Cílem letu bylo ověřit základní schopnosti rakety při startu a dosažení oběžné dráhy, aniž by se plně vyzkoušely složité přistávací a návratové systémy.

Podle plánu se měl spodní stupeň Super Heavy odpojit od horního stupně Starship asi 170 sekund po startu a vrátit se k Zemi. Měl přistát na mořskou hladinu asi 32 km od pobřeží Mexického zálivu. Horní stupeň Starship měl mezitím pokračovat po transatmosférické oběžné dráze s perigeem v atmosféře Země. Měl dosáhnout maximální výšky asi 235 kilometrů nad povrchem Země a poté se vrátit do atmosféry. Měl přistát na Tichém oceánu asi 100 km od ostrova Kauai u Havajských ostrovů.

Bohužel let nedopadl podle očekávání. Asi čtyři minuty po startu, když se měly oba stupně oddělit, došlo k poruše komunikačního systému mezi nimi. To způsobilo, že se neodpojily správně a začaly rotovat místo stabilního letu. Následovala řetězová reakce, která vedla k explozi obou stupňů a jejich úplnému zničení.

SpaceX označila let za úspěch, i když nedosáhl svých cílů. Podle společnosti se jednalo o cennou zkušenost, která pomůže vylepšit spolehlivost a bezpečnost Starshipu pro budoucí lety. SpaceX také poděkovala Federálnímu úřadu pro letectví (FAA) a dalším úřadům za spolupráci a podporu při povolování a monitorování letu.

SpaceX má v plánu pokračovat ve vývoji a testování Starshipu, dokud nedosáhne plné operability a znovupoužitelnosti. Společnost má také uzavřené smlouvy s NASA pro dodání lunárních modulů Starship pro mise Artemis 3 a 4 v roce 2025.

Jaké má Space X soukromé zakázky pro vesmírnou turistiku?

SpaceX má několik soukromých zakázek pro vesmírnou turistiku s použitím kosmické lodi Starship. Mezi nimi jsou:

  • Mise DearMoon, která má odstartovat v roce 2023 a provést osmičlennou posádku z umělců a jednoho miliardáře na týdenní let kolem Měsíce na lodi Starship.
  • Mise Space Adventures, která má odstartovat v roce 2023 nebo 2024 a provést čtyři soukromé kosmonauty na několikadenní let do vesmíru na lodi Crew Dragon.
  • Mise Axiom Space, která má odstartovat v roce 2024 a provést čtyři soukromé kosmonauty na osmidenní pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na lodi Crew Dragon.

SpaceX také získala smlouvu s NASA za 2,9 miliardy dolarů na dodání lunárních modulů Starship pro mise Artemis 3 a 4 v roce 2025. Tyto mise mají dopravit první ženu a dalšího muže na povrch Měsíce.

Sdílejte článek