Tajemný vrak na kanadském pobřeží

Na písečné pláži Cape Ray v Newfoundlandu se objevil tajemný vrak, který zaujal pozornost místních obyvatel i odborníků. Vrak se pravděpodobně uvolnil z podmořského písku během hurikánu Fiona, který zasáhl oblast v loňském roce. Podle některých nálezů se jedná o loď z 19. století, která mohla patřit k některé z osmi známých lodí, které ztroskotaly v této oblasti.

Vrak byl objeven Gordonem Blackmorem, který byl na pláži lovit mořské ptáky. Když si všiml tmavého stínu pod vodou, vrátil se domů a vyprávěl o svém objevu své matce, která ho následovala na místo. Oba byli ohromeni pohledem na starou loď, která se vynořila z moře. „Je to úžasné, není na to jiné slovo,“ řekla matka kanadskému tisku.

Vrak přilákal i zájem odborníků z organizace Shipwreck Preservation Society of Newfoundland and Labrador, která se zabývá ochranou a studiem podmořského kulturního dědictví. Její prezident Neil Burgess se domnívá, že loď byla uvolněna kombinací pobřežní eroze a síly hurikánu Fiona, který způsobil v regionu značné škody. Velké oceánské vlny pak mohly posunout vrak blíže k břehu.

Fotografie vraku na sociálních médiích – hromada mokrých dřevěných trámů a prken – poskytly některé vodítka o původu lodi. Dřevěné kolíky a měděné hřebíky byly běžně používány v 19. století. A velikost – alespoň 24 metrů – naznačuje, že loď byla větší než šalupa. Vláda provincie vyslala speciální tým, aby vrak navštívil s nadějí, že ho dokáže identifikovat a možná i zachovat to, co z něj zbylo.

Situace je však nejistá a závislá na přírodních podmínkách. Silné vlny by mohly vrak znovu strhnout do hlubin. A zatímco úřady varovaly obyvatele, aby s vrakem nemanipulovali, jiní poukazovali na to, že příroda by mohla způsobit vraku více škod než lidé. „Zdá se, že všichni zapomínají, že v této oblasti v některých letech zažíváme mořský led,“ napsal Wayne Osmond, obyvatel Cape Ray. „Pokud se to stane letos, během několika hodin může led vrak rozdrtit více než století nebo více jeho ponoření v hlubší vodě.“

Sdílejte článek